Η Ξάνθη «χτύπησε» στην εκπνοή (1-1) κόντρα στον ΠΑΟΚ

Οι γηπεδούχοι είχαν δύο δοκάρια και πολλές ευκαιρίες, αλλά κατάφεραν να ισοφαρίσουν στις καθυστερήσεις με τον Σολτάνι. Ένα δοκάρι και ένα γκολ με τον Μυστακίδη για τον «δικέφαλο του βορρά», που είχε σε εκπληκτικό απόγευμα τον Όλσεν!

Σ' ένα από τα καλύτερα ματς της φετινής Super League, Ξάνθη και ΠΑΟΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1, με τις δύο ομάδες να χάνουν αρκετές ευκαιρίες και τους ακρίτες να ισοφαρίζουν στις καθυστερήσεις!

Παρά την πίεση των γηπεδούχων, ο Όλσεν κατέβασε τα ρολά σε διαδοχικές ευκαιρίες της Ξάνθης, δίνοντας τη δική του απάντηση στην αμφισβήτηση που έχει δεχτεί...

Στο 18' από σέντρα του Νιέτο, ο Σολτάνι έπιασε σουτ στην κίνηση αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και πέρασε άουτ.

Σχεδόν δέκα λεπτά αργότερα (27') ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε τα δοκάρια, όταν από γύρισμα του Κοροβέση, ο Μυστακίδης σούταρε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Τσέναμο.

Ωστόσο στο 31' οι δύο πρωταγωνιστές, Κοροβέσης και Μυστακίδης, άνοιξαν το σκορ με τον πρώτο να σεντράρει και τον δεύτερο με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Η πίεση της ομάδας του Λουτσέσκου εντάθηκε και στο 49' από σέντρα του Μπέρτου, ο Καπετάνος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Όλσεν.

Ωστόσο η Ξάνθη είπε την τελευταία κουβέντα στις καθυστερήσεις με κεφαλιά του Σολτάνι, φέρνοντας το ματς στα ίσα.

ΞΑΝΘΗ: Τσέναμο, Μπέρτος, Γουάλας, Σολτάνι, Λουσέρο, Βασιλακάκης (62' Ερέα), Νιέτο (57' Τριάδης), Ορφανίδης, Γούτας, Καπετάνος (71' Σκούρτης), Λισγάρας

ΠΑΟΚ: Όλσεν, Κοροβέσης, Τζαβέλλας, Τζιόλης, Κίτσιου, Τσίμιροτ, Χαρίσης, Μυστακίδης (87' Ζάιρο), Σάμπο (46' Βίτορ), Πέλκας (57' Ροντρίγκες), Αθανασιάδης.