Βλέπει ακόμη κορυφή ο Διαγόρας

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης στις αποσκευές τους επέστρεψαν από τη Βέροια οι παίκτες του Διαγόρα Ρόδου. Η ομάδα του Πέτρου Ρουτζιέρη επικράτησε στη Βέροια της τοπικής ομάδας με 2-1 και διατηρήθηκε σε απόσταση βολής από την κορυφή της βαθμολογίας στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 12ης αγωνιστικής της Football League.

• Ant1

Οι Ροδίτες προηγήθηκαν στο 18ο λεπτό με τον Γκούντμαν και διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 65ο με τον Γεωργίου, ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 73’ με τον Καλτσά. Μάλιστα, η Βέροια θα μπορούσε να πάρει έστω το βαθμό της ισοπαλίας, αλλά ο Σαϊτιώτης στο 84ο λεπτό έστειλε σε εκτέλεση πέναλτι τη μπάλα στο δοκάρι του Ταμπάση.

Η αλήθεια είναι πως ο Διαγόρας δεν είχε ιδιαίτερο περιθώριο ήττας, αν ήθελε να κρατηθεί σε επαφή με την κορυφή, αφού οι πρωτοπόροι στη βαθμολογία έχουν λίγο ως πολύ εύκολες αποστολές. Ο πρωτοπόρος ΠΑΣ Γιάννινα φιλοξενεί τα Τρίκαλα, ο δεύτερος Παναιτωλικός ταξιδεύει στο «Ελ Πάσο» για να κοντραριστεί με τη 17η Καλλιθέα, ενώ ο ΟΦΗ ίσως έχει το λιγότερο εύκολο έργο όλων, καθώς υποδέχεται τον Πανθρακικό.