Τα «λιοντάρια» λαχτάρησαν τον Ολυμπιακό

Ο Πανσερραϊκός κοίταξε στα μάτια τον Ολυμπιακό μέσα στο απόρθητο γήπεδο Καραϊσκάκη, όμως η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε με τους Πάντελιτς και Ριέρα να σκοράρουν δις νίκησε 4-2 με επική ανατροπή. Οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με 8 βαθμούς από τον Παναθηναϊκό, που αγωνίζεται την Κυριακή με την Καβάλα.

• Ant1

Ο Ολυμπιακός κινήθηκε σε ρηχά νερά στο πρώτο ημίχρονο, φανερά επηρεασμένος από τις πολλές απουσίες. Ενδεικτικό της νωθρής εικόνας των γηπεδούχων ήταν πως ο Ερνέστο Βαλβέρδε αποφάσισε να ανακατέψει την τράπουλα από το 24ο λεπτό, περνώντας τον Ζαϊρί στη θέση του Μιραλάς. Μάλιστα, ο Πανσερραϊκός ήταν αυτός που έχασε τη μεγάλη ευκαιρία του πρώτου 45λέπτου, με τον Γεωργιάδη να πλασάρει άουτ σε κενή εστία. Την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Φετφατζίδη στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε μεταμορφωμένος προς το καλύτερο στην επανάληψη και παραλίγο να πετύχει το γκολ της χρονιάς με τον Γιάννη Φετφατζίδη. Ο νεαρός μεσοεπιθετικός χόρεψε την άμυνα του Πανσερραϊκού, αλλά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Ράντμαν. Ό,τι δεν κατάφερε ο Φετφατζίδης, πέτυχε ο Πάντελιτς δύο λεπτά αργότερα με ωραία ατομική προσπάθεια μέσα στην περιοχή, ανοίγοντας το σκορ στο 53’.

Όσοι πίστεψαν πως ο Πανσερραϊκός θα πετούσε λευκή πετσέτα διαψεύστηκαν οικτρά. Στο 64ο λεπτό ο Νταλέ κέρδισε πέναλτι για τράβηγμα του Ποτουρίδη μέσα στην περιοχή και ο Γεωργιάδης ισοφάρισε σε 1-1. Πριν προλάβουν να συνέλθουν οι γηπεδούχοι από το πρώτο σοκ, ήρθε και το δεύτερο. Στο 67ο λεπτό ο Γεωργιάδης απέφυγε Ραούλ Μπράβο και Πάρντο και έκανε το 1-2 για τον Πανσερραϊκό, παγώνοντας προς στιγμήν το «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

Οι καρδιές των φίλων του Ολυμπιακού επανήλθαν στις θέσεις τους στο 69’, όταν ο Μαβενέ ανέτρεψε τον Ριέρα μέσα στην περιοχή. Ο Ισπανός ισοφάρισε από την άσπρη βούλα και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Στο 85ο λεπτό, οι Ζαϊρί, Ρόμενταλ και Πάντελιτς συνεργάστηκαν άψογα με τον Σέρβο να πετυχαίνει το 3-2 για τον Ολυμπιακό. Το κερασάκι στην τούρτα του «ερυθρόλευκου» θριάμβου έβαλε στο 90ό λεπτό ο Ριέρα με υποδειγματικό απευθείας χτύπημα φάουλ.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός: Πάρντο, Μοντέστο, Μέλμπεργκ, Γκαλίτσιος (71’ Ρόμενταλ), Πάντελιτς, Μιραλάς (24’ Ζαϊρί), Ραούλ Μπράβο, Φετφατζίδης, Φουστέρ, Ριέρα, Ποτουρίδης (68’ Α. Παπαδόπουλος).
Πανσερραϊκός: Ράντμαν, Γαλανόπουλος, Κάστρο, Τριανταφύλλου, Γεωργιάδης (91’ Γιαννόπουλος), Τάντιτς (82’ Βοσκόπουλος), Νταλέ, Μαβενέ, Ανάκογλου (89’ Ασλανίδης), Αλβάρεζ, Κέρλα.