Δείτε εδώ την ειδική έκδοση

Σημαντικό «διπλό» για Εργοτέλη

Η Ξάνθη σημάδευε τα δοκάρια και ο Εργοτέλης έφυγε με ένα σπουδαίο «διπλό» από τα «Πηγάδια», ισοβαθμώντας με τους Ακρίτες στην 5η θέση της Super League. Με το γκολ του Ρομάνο στο 32ο λεπτό, οι Κρητικοί επικράτησαν 1-0 των γηπεδούχων που είδαν τις προσπάθειες του Μαρσελίνιο στο ημίωρο και του Μπούγκα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου να βρίσκουν τα δοκάρια του Δασκαλάκη.

• Ant1

Οι δύο πρώτες ευκαιρίες ήταν για λογαριασμό των γηπεδούχων, με το σουτ του Μαρσελίνιο στο 18’ να μην ανησυχεί τον τερματοφύλακα του Εργοτέλη και την προσπάθεια του Πόι 5 λεπτά αργότερα να περνά άουτ. Την ίδια κατάληξη είχε το χτύπημα φάουλ του Φραγκουλάκη στο 26’ για τον Εργοτέλη. Με τη συμπλήρωση 30 λεπτών, ο Κατόνγκο έβγαλε τη σέντρα, ο Μαρσελίνιο έπιασε το σουτ, αλλά η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Δασκαλάκη. Κόντρα στη ροή του ματς, ο Εργοτέλης άνοιξε το σκορ στο 32’. Ο Μπούντιμιρ τροφοδότησε τον Ρομάνο, ο οποίος μπήκε στην περιοχή του Γκσπούρνινγκ που είχε αντικαταστήσει τον τραυματία Λυμπερόπουλο και με πλασέ άνοιξε το σκορ (0-1). Η Ξάνθη προσπάθησε να ισοφαρίσει πριν από το ημίχρονο, αλλά ο Δασκαλάκης απέκρουσε εύκολα το σουτ του Κατόνγκο στο 43’, ενώ έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Μαρσελίνιο στο 44’.

Οι γηπεδούχοι έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία στο 47ο λεπτό, όταν ο Κατόνγκο έβγαλε τη σέντρα, αλλά το τακουνάκι του Μπούγκα βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι του Εργοτέλη. Η πολιορκία της εστίας του Δασκαλάκη συνεχίστηκε με το σουτ του Φλίσκα στο 66’ να περνάει πάνω από τα δοκάρια. Στο 75’ το σουτ του Κυριακίδη έστειλε την μπάλα άουτ για τον Εργοτέλη, ενώ στο επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι σε φάση διαρκείας ζήτησαν πέναλτι για σπρώξιμο στον Βάλλα. Στο 86’ ο Μπέρτος έκανε τη σέντρα και ο Μπούγκα πήρε την κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ, με αποτέλεσμα να μείνει το 0-1 υπέρ των Κρητικών.

Οι συνθέσεις:

Ξάνθη: Λυμπερόπουλος (34’ Γκσπούρνινγκ), Μπόατενγκ, Βάλλας, Κωστούλας, Τζάγκι, Μαρσελίνιο, Φλίσκας, Κατόνγκο, Μπέρτος, Πόι (72’ Μπεκαμένγκα), Σουάνης (46’ Μπούγκα).
Εργοτέλης: Δασκαλάκης, Χίμπλινγκερ, Μπούντιμιρ (90+3’ Ορφανός), Σασιασβίλι, Ρομάνο, Βίσιο, Βερπακόφσκις (90+4’ Χαντι), Τζούνιορ, Φραγκουλάκης (69’ Κυριακίδης), Μπέτο, Γιαλούσης.