Δείτε εδώ την ειδική έκδοση

Πρωταγωνιστής (πάλι) ο Σισέ

Στο κυνήγι του Ολυμπιακού (-5) παρέμεινε ο Παναθηναϊκός, που επιβλήθηκε 4-2 της Καβάλας στο άδειο λόγω τιμωρίας Ολυμπιακό στάδιο, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζιμπρίλ Σισέ. Ο Γάλλος σούπερ σταρ πέτυχε δύο γκολ και δημιούργησε άλλα δύο (Κατσουράνης 12’ και Χριστοδουλόπουλος 83’), ενώ από τη μακεδονική ομάδα έλαμψε ο Αμπντούν που σκόραρε δις.

• Ant1

Ο Αλγερινός μεσοεπιθετικός πάγωσε το ήδη παγωμένο ΟΑΚΑ, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό. Η απάντηση του «τριφυλλιού» ήρθε στο 12’ με την προβολή του Κατσουράνη μετά από ασίστ του Σισέ. Ο Γάλλος έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 21ο λεπτό, όταν βρέθηκε απέναντι από τον Βαγέχο, αλλά πλάσαρε άστοχα. Δεν συνέβη, όμως, το ίδιο στο 31’, αφού με διπλή προσπάθεια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Καβάλας, δίνοντας το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό. Το πρώτο ημίχρονο, όμως, επεφύλασσε και άλλες συγκινήσεις, αφού ο διαιτητής Μήτσιος είδε πέναλτι στο 43’ σε χέρι του Σιμάο και ο Αμπντούν ισοφάρισε σε 2-2.

Από αμφισβητούμενο πέναλτι ήρθε και το νέο προβάδισμα των γηπεδούχων. Ο Νίνης έπεσε μέσα στην περιοχή της Καβάλας, ο Μήτσιος είδε μαρκάρισμα του Θεοδωρέλη και ο Σισέ με το 16ο φετινό του γκολ, σημείωσε το 3-2. Το κρεσέντο του Γάλλου δεν τελείωσε όμως εδώ, αφού στο 83ο λεπτό έκανε την κούρσα από τα δεξιά, μπήκε στην περιοχή και έδωσε έτοιμο γκολ στον Χριστοδουλόπουλο, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το τελικό 4-2. Στο 93΄ ο διεθνής μεσοεπιθετικός έχασε την ευκαιρία να χριστεί εκ νέου σκόρερ, αφού το σουτ του σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Κατεργιαννάκη.

Οι συνθέσεις:

Παναθηναϊκός: Τζόρβας, Σαριέγκι, Καντέ, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Σιμάο, Νίνης (75’ Καραγκούνης), Κατσουράνης, Λουίς Γκαρσία (61’ Μαρίνος), Γκοβού (61’ Χριστοδουλόπουλος), Σισέ.
Καβάλα: Βαγέχο (70’ Κατεργιαννάκης), Πφερτζέλ, Περεϊρίνια, Βουτσίτσεβιτς (68’ Γιάννου), Ντικρόκ, Πετκάκης, Καρντόσο, Χργκόβιτς, Ονουάτσι (79’ Ναζλίδης), Θεοδωρέλης, Αμπντούν.