Δείτε εδώ την ειδική έκδοση

Πολύτιμη νίκη με σούπερ Μήτρογλου

Το «διπλό» του Πανιωνίου μέσα στο «Κλεάνθης Βικελίδης» είχε ονοματεπώνυμο. Ο Κώστας Μήτρογλου πήρε το… όπλο του και οδήγησε την ομάδα της Νέας Σμύρνης στη νίκη με 2-0 επί του Άρη, σκοράροντας δύο γκολ στην πρώτη εμφάνιση του με τα «κυανέρυθρα». Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Πανιωνίου στην έδρα της ομάδας της Θεσσαλονίκης μετά από 50 ολόκληρα χρόνια.

• Ant1

Η πρώτη αξιοσημείωτη ευκαιρία σημειώθηκε στο 16’, όταν ο Νέτο σέντραρε από δεξιά και ο Λαζαρίδης πήρε μία κεφαλιά λίγο έξω από τη μικρή περιοχή, αλλά ο Μάχο ήταν σε ετοιμότητα και απομάκρυνε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Ο Πανιώνιος ευτύχησε να «χτυπήσει» στην πρώτη καλή ευκαιρία που δημιούργησε. Στο 19ο λεπτό ο Γιόνσον σέντραρε από δεξιά, ο Οριόλ έκανε τραγικό λάθος, αφού η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του και στρώθηκε στον Μήτρογλου που από κοντά δεν δυσκολεύτηκε με ωραίο πλασέ να κάνει το 0-1. Ο Μάχο κράτησε ανέπαφη την εστία του στο 23’, λέγοντας δύο φορές «όχι» στα σουτ του Χαβίτο. Το πρώτο 45λεπτο ολοκληρώθηκε χωρίς περαιτέρω φάσεις για τους γηπεδούχους.

Ο Άρης λίγο έλειψε να ισοφαρίσει στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (51’), όταν ο Νέτο βρήκε με ωραία σέντρα τον Τσέζαρεκ, αλλά η κεφαλιά του Κροάτη επιθετικού πέρασε άουτ. Τρία λεπτά αργότερα από σέντρα του Μίτσελ ο Καζναφέρης μπήκε στην πορεία της μπάλας, αλλά δεν τη βρήκε καλά, με συνέπεια ο Μάχο να μπλοκάρει. Στο 64’ ο Άρης έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του στο παιχνίδι, αλλά ο φύλακας-άγγελος του Πανιωνίου Μάχο εξουδετέρωσε το σουτ του Τόχα από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Στο 84’ η κεφαλιά του Λαζαρίδη πέρασε άουτ και στις καθυστερήσεις ο Κώστας Μήτρογλου χτύπησε για δεύτερη φορά. Ξεπέρασε με υπέροχη ντρίμπλα τον Νέτο και με φοβερό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σηφάκη, χαρίζοντας μία «χρυσή» νίκη στον Πανιώνιο, στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην Super League.

Οι συνθέσεις:

Άρης: Σηφάκης, Νέτο, Οριόλ, Τόχα (80’ Πορτίγια), Τσέζαρεκ, Κατίδης (67’ Αραβίδης), Φατί, Μίτσελ, Καζναφέρης (58’ Τσεζνάουσκις), Χαβίτο, Λαζαρίδης
Πανιώνιος: Μάχο, Γιόνσον, Κοντοές, Λάτκα, Σιόβας, Όμο, Τσότσαλιτς (80’ Αναστασόπουλος), Κουμορτζί (57’ Γουνδουλάκης), Ριέρα, Μήτρογλου, Μπάλαμπαν (64’ Σάμαρης).