Πέρασε «αλώβητος» από τη Νέα Σμύρνη ο ΠΑΟΚ

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα πήρε ο ΠΑΟΚ στη Νέα Σμύρνη. Η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι επικράτησε με 2-1 του Πανιώνιου, για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος, φτάνοντας τους έξι βαθμούς στον βαθμολογικό πίνακα. Τα γκολ για τον «δικέφαλο» του Βορρά σημείωσαν οι Αθανασιάδης (16΄) και Σαλπιγγίδης (64΄), ενώ για τους «κυανέρυθρους» είχε μειώσει προσωρινά ο Εστογιανόφ (35΄΄).

• Ant1

Σε ένα παιχνίδι που είχε αρκετές φάσεις εκατέρωθεν, η ομάδα του Λάζο Μπόλονι κατάφερε να βρει πρώτη δίχτυα, παρότι οι γηπεδούχοι είχαν απειλήσει αρκετές φορές στα πρώτα λεπτά την εστία της ομάδας της Θεσσαλονίκης. Στο 16ο λεπτό ο Βιεϊρίνια βρήκε με εκπληκτικό τακουνάκι τον Αθανασιάδη και ο τελευταίος με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ για τον «δικέφαλο του Βορρά».

Η απάντηση του Πανιωνίου ήρθε στο 35ο λεπτό, όταν ο ιδιαίτερα δραστήριος Εστογιανόφ με ένα φοβερό σουτ νίκησε κατά κράτος τον Κρέσιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο, που ξεκίνησε με επεισόδια στις εξέδρες, ο ΠΑΟΚ έφτασε κοντά στο γκολ στο 55΄, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Ελευθερόπουλου  μετά από σουτ-«κεραυνό» του Ιβιτς. Τη λύση στον ΠΑΟΚ έδωσε τελικά ο Σαλπιγγίδης, ο οποίος με πλασέ απέναντι στον Ελευθερόπουλο στο 64ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Πανιώνιος: Ελευθερόπουλος, Κβιρκβέλια (82’ Κολοβός), Ομο, Σιόβας, Τσότσαλιτς, Γουνδουλάκης, Κουμορτζί, Σάμαρης (74’ Μιλοβάνοβιτς), Γιόνσον, Εστογιανόφ, Κούτσι.

ΠΑΟΚ: Κρέσιτς, Γκαρσία, Σαλπιγγίδης (89’ Σπαντάτσιο), Μαλεζάς, Κοντρέρας, Λίνο, Φωτάκης, Βιεϊρίνια (93’ Σνάουτσνερ), Ίβιτς (74’ Μπαλάφας), Αθανασιάδης, Έτο.