Δείτε εδώ την ειδική έκδοση

Νικηφόρο πέρασμα του Παναθηναϊκού από την Ξάνθη

Πύρρειος και αγχωτική η νίκη του Παναθηναϊκού στα «Πηγάδια». Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 3-2 της Ξάνθης, όμως έχασαν τον Λουκά Βύντρα που τραυματίστηκε και αποχώρησε μόλις στο 18ο λεπτό. Ήταν η τρίτη νίκη του Παναθηναϊκού σε τέσσερα παιχνίδια.

• Ant1

Η ομάδα του Ζεσουάλδο Φερέιρα μπήκε δυνατά στο ματς και στο 20ό λεπτό από τη μπαλιά του Κλέιτον, ο Σεμπαστιάν Λέτο κέρδισε το πέναλτι από τον Βιβιανί. Ο Αργεντινός ήταν εύστοχος από τα 11 βήματα, ανοίγοντας το σκορ, ενώ αφιέρωσε το γκολ στη μητέρα του. Λίγο αργότερα και έπειτα από τη σέντρα του Ζέκα, πάλι ο Λέτο με κεφαλιά έκανε το 0-2 για τους «πράσινους», πετυχαίνοντας το 5ο φετινό του γκολ στο πρωτάθλημα.

Η πρώτη φάση για την Ξάνθη στο παιχνίδι ήρθε στο 33’, με τον Καπίνο να απομακρύνει εντυπωσιακά σε κόρνερ την κεφαλιά του Πόι, ενώ η μπάλα βρήκε και στο δοκάρι. Στο 39’ ο Παναθηναϊκός έμεινε με 10 παίκτες, καθώς ο Βιτόλο αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Μπέρτο.

Στην επανάληψη και στο 56’ ο Κουίνσι με ωραία ατομική προσπάθεια πέτυχε το 0-3 για τον Παναθηναϊκό. Όμως η Ξάνθη ανέβασε την απόδοσή της στη συνέχεια και μείωσε σε 1-3 στο 66’ με δυνατό σουτ του Εντιμάρ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Βλαχοδήμος με μακρινό σουτ μείωσε στο τελικό 2-3.

Οι συνθέσεις:

Ξάνθη: Βιβιανί, Εντιμάρ, Σταθάκης, Στάσιακ, Μπέρτος (61’ Βλαχοδήμος), Ντίκα (46’ Σουάνης), Ντάνι, Βασιλακάκης, Πόι, Μαρσελίνιο, Καζάκης
Παναθηναϊκός: Καπίνο, Βύντρα (18’ Μαρίνος), Σαριέγκι, Μπουμσόνγκ, Σπυρόπουλος, Βιτόλο, Σιμάο, Ζέκα (71’ Καντέ), Κουίνσι, Λέτο, Κλέιτον (42’ Κατσουράνης).