«Εξάσφαιρος» ο Ολυμπιακός

Με εμφατικό τρόπο επέστρεψε στις νίκες ο Ολυμπιακός στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας. Οι "ερυθρόλευκοι" συνέτριψαν την Τετάρτη με 6-0 την Δόξα Δράμας στο "Γ. Καραϊσκάκης", στον εξ αναβολής αγώνα της 1ης αγωνιστικής, και μείωσαν στους δύο βαθμούς τη διαφορά τους από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό, που έχει όμως ένα παιχνίδι λιγότερο.

• Ant1

Τα γκολ των Πειραιωτών σημείωσαν οι Πάντελιτς (2΄, 60΄), Σικαλιάς (31' αυτ.), Μιραλάς (52', 93') και Χαβίτο (87').

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε μπήκε επιθετικά στο παιχνίδι και μόλις στο 2ο λεπτό άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Πάντελιτς, μετά από σέντρα του Αμπντούν. Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 17ο λεπτό είχε και δοκάρι με τον Χολέμπας.

Η υπεροχή των γηπεδούχων ήταν εμφανής στον αγωνιστικό χώρο και επιβεβαιώθηκε με το δεύτερο γκολ που πέτυχαν στο 31ο λεπτό. Σε εκείνη τη φάση ο Χολέμπας έβγαλε τη σέντρα  από τα αριστερά, ο Ρόκα έδιωξε με γροθιές, αλλά μετά από κόντρα στον Σικαλιά η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του τερματοφύλακα της Δόξας Δράμας. Το 2-0 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός ήταν ακόμη πιο αποτελεσματικός στον αγώνα. Ο Μιραλάς στο 52ο λεπτό με κεφαλιά έγραψε το 3-0, ενώ στο 60' ο Πάντελιτς με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι, μετά από πάσα του Αμπντούν, έκανε το 4-0. Οι Πειραιώτες συνέχισαν να πιέζουν την αντίπαλη άμυνα και στο 87ο λεπτό ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 5-0 με τον Χαβίτο να πετυχαίνει ένα πολύ όμορφο γκολ με μακρινό σουτ, ενώ το τελικό 6-0 διαμόρφωσε ο Μιραλάς με κεφαλιά στις καθυστερήσεις.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός: Μέγερι, Χαβίτο, Μαρκάνο, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Χολέμπας, Μανιάτης (65' Μοντέστο), Ιμπαγάσα (55' Ποτουρίδης), Αμντούν (63' Μόνχε), Μιραλάς, Φετφατζίδης, Πάντελιτς.

Δόξα Δράμας: Ρόκα, Τριποτσέρης, Καπέλ, Αραβίδης, Λίμα, Μπριλλάκης, Σικαλιάς (46' Κανακούδης), Αμπουμπακάρι,. Στεργιανός, Γκαμπόρ (46' Ρούτσης), Αγγελούδης (63' Βέρτζος).