«Ματιά» στα γήπεδα της Ευρώπης

Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στη φάση των «32» του Γιουρόπα Λιγκ, Ουντινέζε επέστρεψε στις νίκες στο ιταλικό πρωτάθλημα, επικρατώντας με 2-1 της Λέτσε στο Φρίουλι. Με τη νίκη αυτή, η Ουντινέζε μείωσε στους 3 βαθμούς τη διαφορά της από την πρωτοπόρο Γιουβέντους, η οποία έχει και ένα παιχνίδι λιγότερο και στους 2 από τη Μίλαν, που ηττήθηκε στο Ολίμπικο από τη Λάτσιο με σκορ 2-0.

• Ant1

Οι «λατσιάλι» προηγήθηκαν με τον Ερνάνες στο 77ο λεπτό και διαμόρφωσαν το αποτέλεσμα, με γκολ του Ρόκι, 5 λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90 λεπτών.

Στην Ισπανία, σπουδαίο παιχνίδι έγινε στο Μεστάγια ανάμεσα στη Βαλένθια και τη Μπαρτσελόνα. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 και άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς, ενόψει του επαναληπτικού ημιτελικού για το Κύπελλο στο Καμπ Νου.Οι «νυχτερίδες» πήραν την πρωτοπορία με τον Γιόνας στο 27’, αλλά οι πανηγυρισμοί κράτησαν μόλις 8 λεπτά, αφού ο Πουγιόλ στο 35’, έγραψε το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος, οι Καταλανοί ανέβασαν την απόδοσή τους αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν τη νίκη. Έχασαν πέναλτι με τον Μέσι στο 56ο λεπτό της συνάντησης, ενώ είχαν και δοκάρι με τον Ντάνι Άλβες.

Στην Αγγλία, το ντεμπούτο του Τζιμπρίλ Σισέ στην Κ.Π.Ρ, συνδυάστηκε με γκολ αλλά όχι και με νίκη, αφού οι Ρέιντζερς, έμειναν στο 2-2 με την Άστον Βίλα, στο Βίλα Παρκ.

Παράλληλα, η Σάντερλαντ επιβλήθηκε της Νόριτς 3-0 στο στάδιο του φωτός και ανέβηκε στην 8η θέση της βαθμολογίας. Στο 21ο λεπτό, ο Κάμπελ έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι 7 λεπτά αργότερα, σημείωσαν και δεύτερο τέρμα με τον Σεσενιόν. Στο 54’, ο Αγιάλα έστειλε άθελά του τη μπάλα στη δίχτυα της ομάδας του και η Σάντερλαντ πανηγύρισε μία εμφατική νίκη.

Στη Γαλλία, η Μαρσέιγ θα είναι η αντίπαλος της Λιόν στις 14 Απριλίου στον τελικό του Λιγκ Καπ, μετά τη νίκη επί της Νις με σκορ 2-1 στο Βελοντρόμ. Ο Ρεμί στο 17’ έκανε το 1-0 για την ομάδα της Μασσαλίας, η οποία δέχθηκε την ισοφάριση, ένα λεπτό πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου από τον Μουνιέ. Την πρόκριση στη Μαρσέιγ χάρισε ο Μπραντάο, με γκολ στο 57ο λεπτό του παιχνιδιού.