Με τον Ραζόν Ρόντο σε τρομερή μέρα διατήρησαν την παράδοση οι Σέλτικς!

Με τον Ραζόν Ρόντο να κάνει όργια (18 πόντοι, 17 ριμπάουντ και 20 ασίστ) οι Σέλτικς νίκησαν στην παράταση την Νέα Υόρκη (115-111, κ.α. 103-103).

• Real.gr
Με τον Ραζόν Ρόντο να κάνει όργια (18 πόντοι, 17 ριμπάουντ και 20 ασίστ) οι Σέλτικς νίκησαν στην παράταση την Νέα Υόρκη (115-111, κ.α. 103-103). Ήταν η 13η νίκη της Βοστώνης στους ισάριθμους τελευταίους εντός έδρας αγώνες της κόντρα στους Νικς.

Οι Νικς προηγήθηκαν με 103-100 με 18’’ να απομένουν για το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, αλλά στα 5’’ ο Πολ Πιρς ευστόχησε σε τρίποντο και ισοφάρισε (103-103). Ο Καρμέλο Άντονι δεν κατάφερε να πετύχει το νικητήριο καλάθι για την Νέα Υόρκη και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Στην παράταση οι Σέλτικς ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ και με μια βολή του Ρόντο, που έκανε το 105-109 «σφράγισαν» την νίκη τους με 10’’ να απομένουν για την λήξη.

Από τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Πολ Πιρς με 34 πόντους (4/7 τρίποντα), 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Από τους Νικς κορυφαίος σκόρερ ήταν ο Άντονι (25 πόντοι και 7 ριμπάουντ).