Νίκες για ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και ήττα για Άρη στο Eurocup

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης και ο Κώστας Βασιλειάδης ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους δύο δικέφαλους που πήραν τη νίκη και παραμένουν στο κόλπο της πρόκρισης. Το πάλεψε ο Αρης, αλλά δεν τα κατάφερε στη Τουρκία.

• του Γιώργου Σπανουδάκη

Νικηφόρα συνέχισαν ΑΕΚ και ΠΑΟΚ στο Eurocup, ενώ ο Άρης γνώρισε την ήττα. Η Ένωση πήρε το διπλό στη Λιθουανία με αντίπαλο την Νεπτούνας με 80-86.

Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν τα ηνία του αγώνα στο 4ο δεκάλεπτο και έφτασαν στην νίκη με ηγέτη τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη που πέτυχε 27 πόντους!

Δεκάλεπτα: 22-19, 43-41, 61-58, 80-86.

Νεπτούνας: Γιούινγκ 17(1), Σίκσιους 4, Μαζέικα 20, Γκριτζιούνας 3, Μπάντερ 5(1), Γκάλντικας 9, Ζαβάτσκας 10(2), Γκραντ 7, Μπιρούτα 3(1), Μπουτκεβίτσιους 2.

ΑΕΚ: Ανοσίκε, Παπαντωνίου 4, Σάκοτα 16(4), Χέρστον 8(1), Μαυροκεφαλίδης 27(2 τρ., 8 ριμπ.), Κάρτερ 11(1), Κατσίβελης 4, Καλαμπόκης 3, Μαυροειδής 4, Ουόρεν 9(2).

ΠΑΟΚ-ΛΙΕΤΟΥΒΟΣ ΡΙΤΑΣ 81-76

Στο κλειστό της Πυλαίας ο ενισχυμένος ΠΑΟΚ επικράτησε της Λιέτουβος Ρίτας με 81-76. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον «δικέφαλο του βορρά» ήταν ο Κώστας Βασιλειάδης με 26 πόντους και 8 ριμπάουντ σε 33 λεπτά.

Δεκάλεπτα: 26-12, 40-33, 55-57, 81-76.

ΠΑΟΚ: Τέπιτς 10 (1 τρ., 8 ριμπ.), Βασιλειάδης 26 (3 τρ., 8 ριμπ), Κακαρούδης 2, Τσόχλας 3 (1), Δέδας, Μαργαρίτης 7 (1), Σχορτανίτης 8, Ντούβνιακ 3 (1), Μάρκοβιτς 5 (1), Χάτσερ 17 (3τρ., 5 ασ)

Λιέτουβος Ρίτας: Γιουσκεβίτσιους 2, Λουκάουσκις 2, Λαπροβιτόλα 10 (1τρ., 6 ριμπ. 5 ασ), Λαβρίνοβιτς 13 (1 τρ. 10 ριμπ), Γκαΐλιους 17 (3 τρ. 5 ριμπ), Ορελίκ 9 (1), Γιαναβίτσιους 5 (1), Καβαλιάουσκας 2, Ρανκάουσκας 8 (2), Γιουσίκας 2, Γιεντράιτις 6.

ΜΠΑΝΒΙΤ-ΑΡΗΣ 96-84

Την ήττα γνώρισε ο Άρης από την τουρκική Μπάνβιτ με 96-84. Οι «κίτρινοι» κυνήγησαν το τέταρτο ροζ φύλλο αγώνα, αλλά δεν τα κατάφεραν με τους γηπεδούχους να εκτελούν 31 βολές έναντι 11 του Άρη!

Δεκάλεπτα: 15-20, 39-33, 65-63, 96-84.

Μπάνβιτ: Ουλουσόι, Φόρτσον 13 (1), Τζόνσον 27 (5), Σλότερ 14 (1), Τζεσίμ, Στέφενς, Σίμονς 11 (1), Βίντμαρ 24, Μόρμαν 5 (1), Αλτουμπέι, Γιλντιρίμ 2.

Άρης: Ξανθόπουλος 4, Πελεκάνος 7 (1), Τσούπκοβιτς, Ουάιτ 8 (2), Ουότερς 20 (4), Ζάρας 3 (1), Χάγκινς 10, Κοέν 14 (1), Μούρτος 2, Σίμτσακ, Μακ Νιλ 16 (4).