Παραδοσιακή ισοπαλία για ΠΑΣ και Ξάνθη (1-1)

Με αμφισβητούμενο πέναλτι προηγήθηκαν οι Γιαννιώτες με σκόρερ τον Τσουκαλά, με τους ακρίτες να ισοφαρίζουν με τη «χρυσή» αλλαγή του Λουτσέσκου, τον Χερέα.

Xωρίς νικητή έληξε η μονομαχία του ΠΑΣ Γιάννενα με τη SKODA Ξάνθη στους «Ζωσιμάδες» (1-1), με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν την παράδοση που τους θέλει να φεύγουν μ' έναν βαθμό από την πόλη των Ιωαννίνων.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Λουτσέσκου απείλησε στο 34' με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Καρυπίδη, αλλά με παρέμβαση του Βελλίδη, η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και πέρασε κόρνερ.

Το δεύτερο ημίχρονο (49') ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους με τον Γουάλας να μαρκάρει τον Ηλιάδη και τον Τσουκαλά να ευστοχεί από την άσπρη βούλα για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για την απόφαση του Σπάθα, υποστηρίζοντας ότι ο μέσος του ΠΑΣ έπεσε μόνος του!

Στο 80΄ο Ορφανίδης άγγιξε την ισοφάριση, όμως ο Βελλίδης απέκρουσε το κοντινό σουτ, αλλά στην εξέλιξη της φάσης ο Καπετάνος γύρισε ξανά στη περιοχή των γηπεδούχων με τον Χερέα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Γιάκος (82΄Σαπαλίδης), Μανιάς, Ηλιάδης (72΄Λίλα), Ακόστα, Τσουκαλάς, Στρούνα, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Γαρουφαλιάς, Καρανίκας (91΄Κοζορώνης)

SKODA ΞΑΝΘΗ (Ράσβαν Λουτσέσκου): Τσέναμο, Μπέρτος, Γουάλας, Σολτάνι, Λουσέρο, Βασιλακάκης (54΄Χερέα), Φλίσκας, Νιέτο, Λισγάρας, Καρυπίδης (78΄Ορφανίδης), Ράνος (67΄Καπετάνος)