Η ΑΕΚ νίκησε με 3-0 τον Πλατανιά

Με δύο γκολ του Μπαρμπόσα και ένα του Τζιμπούρ η Ένωση πήρε σπουδαίο διπλά στα Χανιά. Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Ράμος στο 78ο λεπτό.

Σαν σίφουνας πέρασε η ΑΕΚ από τα Περιβόλια, αφού νίκησε με 3-0 τον Πλατανιά και έφτασε τους 30 βαθμούς και παραμένει μόνη στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Ένωση το σκορ στο 26' με τακουνάκι του Μπαρμπόσα, μετά από συνεργασία του Αραβίδη με τον Βάργκας.

Στο 31' ο Βάργκας έκλεψε την μπάλα, ο Ντίντακ πήρε την πρώτη πάσα, έδωσε στον Αραβίδη, ο οποίος πήρε την κάθετη κίνηση, έδωσε δίπλα του στον Μπαρμπόσα ο οποίος στο τετ α τετ δεν αστόχησε κάνοντας το 0-2.

Στο 74' η ΑΕΚ έφτασε και σε τρίτο γκολ με τον Τζιμπούρ (είχε περάσει στο γήπεδο ως αλλαγή στο 66') παίρνοντας το ριμπάουντ από την απόκρουση του Σωτηρίου στο σουτ του Γιόχανσον και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ όμως ακυρώθηκε ως οφ σάιντ.

Στο 78' και μέσα σε δυο λεπτά ο Ράμος πήρε δύο κίτρινες κάρτες και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες και στο 81' η Ένωση καθάρισε οριστικά το ματς, με το γκολ αυτή τη φορά του Τζιμπούρ να μην... ακυρώνεται.
Σέντρα του Γκάλο από τα δεξιά στο δεύτερο δοκάρι μόνος του ο Αλγερινός πλάσαρε δυνατά και έκανε το 0-3.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Σωτηρίου, Κουλιμπαλί, Μπανανά, Ιτούα, Βάντερσον, Γκνιάτιτς, Μουνάφο, Ανγκούλο (46' Ράμος), Μενδρινός, Μιλούνοβιτς (79' Γκόμες), Ντίντας (63' Γουνδουλάκης)

ΑΕΚ: Ανέστης, Γκάλο, Άρθο, Κολοβέτσιος, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον (83' Κορδέρο), Μάνταλος, Βάργκας (66' Λαμπρόπουλος), Μπαρμπόσα (66' Τζιμπούρ), Αραβίδης