Πρόκριση θρίλερ για τον Παναθηναϊκό

Ένα γκολ του Φερφελή στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων δημιούργησε άγχος στους γηπεδούχους, αφού στην εκπνοή οι Γιαννιώτες έχασαν ευκαιρία για να πάρουν την πρόκριση! Σωτήριο για το «τριφύλλι» το 1-2 των «Ζωσιμάδων».

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε με τη φωτιά, αλλά δεν κάηκε, παρ'ότι ηττήθηκε με 1-0 από τον ΠΑΣ Γιάννινα στην άδεια Λεωφόρο, αφού το 1-2 της περασμένης εβδομάδας στους «Ζωσιμάδες» του έδωσε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Εάν μάλιστα έβλεπε κανείς το παιχνίδι δεν του δημιουργούσε την αίσθηση ότι μπορεί να γίνει η ανατροπή. Και όμως ένα γκολ του Φερφελή στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, έβαλε στην πρίζα τους "πράσινους" και στο επόμενο λεπτό μια κεφαλιά του Σκόνδρα (κατέληξε άουτ) λίγο έλειψε να προκαλέσει... συγκοπή στους γηπεδούχους!

Το παιχνίδι ήταν χωρίς ρυθμό και με πολλά λάθη, με τον Παναθηναϊκό ν' ανεβάζει στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά χωρίς να καταφέρει να σκοράρει.

Παναθηναϊκός: Κοτσόλης - Βέμερ, Κουτρουμπής, Ταυλαρίδης, Νάνο, Λουντ, Ζέκα, Αμπέντ, (68' Λαγός), Καλτσάς, Κλωναρίδης (68' Πέτριτς), Μπεργκ (81' Mπουμάλ)

ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Μιχαήλ (74' Φερφελής), Καρανίκας, Σκόνδρας, Τζημόπουλος, Ακόστα, Ηλιάδης (52' Γιάκος), Τσουκαλάς, Κοζορώνης, Μανιάς, Ίλιτς (60' Νικολιάς)

Πρώτοι αγώνες (φάση «16»)

Τρίτη 5/1
Λάρισα – Αστέρας Τρίπολης 0-3 (18' Γιαννούλης, 59' Φούντας, 90' Μούκαμ)
Βέροια – Ηρακλής 0-1 (73' Μπαρτολίνι)

Τετάρτη 6/1
Πλατανιάς Χανίων – Ατρόμητος Αθηνών 0-0
Εργοτέλης – Πανιώνιος 0-1 (17' Καραμάνος)
Λεβαδειακός – ΑΕΚ 0-1 (30' Βάργκας)
ΑΕΛ Καλλονής – ΠΑΟΚ 2-1 (3' Αναστασιάδης, 79' Γεωργίου – 89' Μακ)

Πέμπτη 7/1
ΠΑΣ Γιάννινα – Παναθηναϊκός 1-2 (57' Ακόστα – 72' Αμπέντ, 78' Πέτριτς)
Χανιά – Ολυμπιακός 1-4 (8' Γκέσιος – 22' Ερνάνι, 39' Κολοβός, 86' Σεμπά, 90' Μανιάτης)

Δεύτεροι αγώνες (φάση «16»)
Τρίτη 12/1
Ατρόμητος Αθηνών – Πλατανιάς Χανίων 2-1 (42' Μπιτόλο, 90' Ναπολεόνι – 32' Ράμος)

Τετάρτη 13/1
Ηρακλής – Βέροια 1-0 (72' Βέλλιος)
ΑΕΚ – Λεβαδειακός 2-0 (44' Γιόχανσον, 86' Μπουονανότε)
Αστέρας Τρίπολης – Λάρισα 3-0 (13' Στανισάβλιεβιτς, 28' Χαμντανί, 84' Μάσα)
Ολυμπιακός – Χανιά 6-0 (4′ Ζντιέλαρ, 12′, 44′ Κασάμι, 36′ Σεμπά, 73′ Πουλίδο, 90' Φουστέρ)