Δείτε εδώ την ειδική έκδοση

Ήττα για τον Ολυμπιακό στο παγωμένο Κάουνας

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν ν' ακολουθήσουν τη λιθουανική ομάδα και έτσι υπέστησαν τη δεύτερη ήττα. O Όντομ με 11 πόντους ήταν ο μοναδικός που ξέφυγε από τη μετριότητα για τους Πειραιώτες.

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τον Ολυμπιακό, αφού οι «ερυθρόλευκοι» δεν άντεξαν στο παγωμένο Κάουνας και ηττήθηκαν με 75-55.

Η ομάδα του Σφαιρόπουλο, παρ' ότι δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι, κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ (17-18).

Ο Ντάνιελ Χάκετ έβγαλε ενέργεια στο δεύτερο δεκάλεπτο και αυτό έδωσε τη δυνατότητα στους Πειραιώτες να «χτίσουν» διαφορά (19-24, 13′). Από το σημείο εκείνο, όμως, πολλά άλλαξαν. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους στην άμυνα και χάρη σε Ουλανόβας, Γιανκούνας και Πότσιους όχι μόνο ανέτρεψαν την κατάσταση, αλλά έκλεισαν το πρώτο μέρος με προβάδισμα 6 πόντων (33-27).

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ακόμα χειρότερα για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Η Ζαλγκίρις επέβαλε τον ρυθμό της και χάρη σε προσπάθειες των Γιανκούνας και Λεκαβίτσιους η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 11 πόντους (40-29, 23′).Μάλιστα οι Πειραιώτες στο πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου δεν πέτυχαν πόντο και έδωσαν το δικαίωμα στον Γιανκούνας και τον Σεϊμπούτις να ανεβάσουν τη διαφορά στο +15 (60-45, 35′) και έτσι να φτάσουμε στο 75-55.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-18, 33-27, 53-45, 75-55.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Βένε, Λεκαβίτσιους 7, Πότσιους 2, Καλνιέτις 2, Σεϊμπούτις 11, Μότουμ 9, Γιανκούνας 18, Βουγιούκας 13, Σάγιους, Χάνλαν 2, Ουλανόβας 11.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ 11, Χάντερ 8, Παπαπέτρου 5, Σπανούλης 6, Στρόμπερι 3, Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 7, Αγραβάνης, Μάντζαρης 4, Χάκετ 7, Αθηναίου.