Η ΑΕΚ νίκησε τον ΠΑΟΚ 1-0 με «χρυσό» σκόρερ τον Βάργκας

Η Ένωση εδραιώθηκε στη 2η θέση. Μεγάλες επεμβάσεις από Ανέστη κόντρα στους Θεσσαλονικείς που υποχρεώθηκαν να παίξουν από το 83' με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Μπερμπάτοφ.

H AEK ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι των δικεφάλων στο ΟΑΚΑ, αφού επικράτησε με 1-0 του ΠΑΟΚ και εδραιώθηκε στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Αρνητικός πρωταγωνιστής για τους Θεσσαλονικείς ήταν ο Μπερμπάτοφ που αποβλήθηκε στο 83ο λεπτό, αφού ο Γιάχος τον είδε που χτύπησε εκτός φάσης τον Σιμόες.

Το χρυσό γκολ για την Ένωση το πέτυχε ο Βάργκας στο 33ο λεπτό, όταν ο Μάνταλος έκανε τη σέντρα – γέμισμα σε φάουλ κάτω από τη σέντρα, ο Άρθρο γύρισε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι, με τον επιθετικό από την Βενεζουέλα να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Στο 18' ο ΠΑΟΚ έχασε τη μία και μοναδική μεγάλη του ευκαιρία στο πρώτο 45λεπτο, όταν έπειτα από λάθος του Αρθο, ο Ροντρίγκες βγήκε απέναντι στον Ανέστη κάνει το πλασέ όμως ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ σωτήρια βγάζει με τα πόδια.

Στο 66' η ΑΕΚ έχασε μία μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-0. Έκλεψε ο Γιόχανσον στον άξονα, ο Τζιμπούρ άνοιξε στον Μπαρμπόσα δεξιά, με τον Πορτογάλο να περνάει δύο παίκτες, να παίρνει τη μπάλα ο Γκάλο που έκανε τη σέντρα στο πέναλτι και εκεί ο Γιόχανσον, ολομόναχος, πήγε να πιάσει το μονοκόματο σουτ, έπιασε όμως... αέρα με τη μπάλα στην πορεία να φτάνει στον Μάνταλο η κεφαλιά του οποίου μπλόκαρε ο Βελλίδης. Ο ΠΑΟΚ πλησίασε στο 1-1 στο 74' όταν μετά από κόρνερ ο Τζαβέλλας έπιασε το γυριστό σκαστό σουτ, με τον Ανέστη να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.

Στο τελευταίο δίλεπτο της κανονικής διάρκειας, ο Ανέστης έβγαλε ένα φοβερό σουτ του Κίτσιου σε κόρνερ και στην εξέλιξη της φάσης ο Αραβίδης πάνω στη γραμμή έδιωξε σε νέο κόρνερ!

AEK: Ανέστης, Γκάλο, Άρθο, Κολοβέτσιος, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος, Βάργκας (61' Τζιμπούρ), Μπαρμπόσα (90' Σοϊλέδης), Αραβίδης (90' Μπουονανότε)

ΠΑΟΚ: Βελλίδης, Κίτσιου, Βίτορ (77' Κόστα), Τζαβέλλας, Κοροβέσης, Τζιόλης (46' Μπερμπάτοφ), Τσίμιροτς, Χαρίσης, Μακ, Αθανασιάδης (70' Ζάιρο), Ροντρίγκες