Ο ΠΑΟΚ νίκησε τη Βαλένθια και ελπίζει σε πρόκριση

Ο «δικέφαλος του βορρά» έδειξε χαρακτήρα και πλέον προκρίνεται με νίκη στη Γαλλία με αντίπαλο τη Λιμόζ και ήττα της Βαλένθια από την Όλντενμπουργκ. Οι «κίτρινοι» ηττήθηκαν από τη Νεπτούνας 72-68 και ελπίζουν σ' ένα θαύμα.

O ΠΑΟΚ νίκησε με 75-72 τη Βαλένθια, για την προτελευταία αγωνιστική των 32 του Eurocup και έμεινε «ζωντανός» στην υπόθεση πρόκριση.

Φυσικά ο «δικέφαλος του βορρά» θα πρέπει την τελευταία αγωνιστική να κάνει την υπέρβαση και να νικήσει τη γαλλική Λιμόζ εκτός έδρας και συγχρόνως η Όλντενμπουργκ να επικρατήσει της Βαλένθια στην έδρα της.

Δύσκολο αλλά όχι ανέφικτο...

Στο σημερινό παιχνίδι η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ, αλλά Μαργαρίτης, Τσόχλας και Κακαρούδης έδωσε τα ηνία του αγώνα στον ΠΑΟΚ. Έτσι το τέλος του α' ημιχρόνου βρήκε την ελληνική ομάδα μπροστά στο σκορ με 39-33.

Η αντεπίθεση της ισπανικής ομάδας έφερε το ματς στην κόχη του ξυραφιού (66-66, 36'), αλλά ο Χάτσερ πήρε προσπάθειες, δίνοντας προβάδισμα εκ νέου στον ΠΑΟΚ (70-67, 38′). Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν.. ψυχοφθόρα με τις δύο ομάδες να εκτελούν ασταμάτητα βολές και τον ΠΑΟΚ να διατηρεί το προβάδισμα για το τελικό 75-72.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 39-33, 58-55, 75-72

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 8, Λιάπης 4, Κακαρούδης 7, Τσόχλας 9, Μαργαρίτης 4, Σχορτσανίτης 10, Ντούβνιακ 9, Μάρκοβιτς 6, Χάτσερ 18.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μαρτίνειθ): Στέφανσον 4, Ντιότ 5, Λούσιτς 5, Ντούμπλιεβιτς 12, Βίβες 19, Μαρτίνεθ 9, Σαν Εμςτέριο, Σούρνα 7, Χάμιλτον 9, Σίκμα 2.

Στη Λιθουανία ο Άρης άγγιξε τη νίκη, αλλά στα τελευταία λεπτά «αυτοκτόνησε» και γνώρισε την ήττα από τη Νεπτούνας με 72-68.

Πλέον οι «κίτρινοι» θέλουν ήττες της Αλμπα και νίκη στην αυλαία με την Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο.

Στο αγωνιστικό μέρος μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο οι ομάδες πήγαιναν πόντο (50-50). Στην τελευταία περίοδο, με δύο συνεχόμενα καλάθια του Ουότερς ο Αρης πέρασε μπροστά με 53-57 στο 34ο λεπτό ενώ ο Ξανθόπουλος με τρίποντο έκανε το 56-63 στο 36'. Ο Μαζέικα με τρίποντο έφερε ξανά μπροστά τη Νεπτούνας με 64-63 1.06 πριν από το φινάλε.

ΜακΝιλ και Ουότερς αστόχησαν σε τρίποντο και ξανά ο Μαζέικα έκανε το 66-63 και κέρδισε και το φάουλ για το 67-63 35'' για την λήξη. Το μομέντουμ ήταν πια στην πλευρά της Νεπτούνας, ο Αρης ήταν άστοχος και τελικά υπέστη την ήττα από τους Λιθουανούς με 72-68.

Δεκάλεπτα: 21-16, 43-41, 50-50, 72-68