Ο Σολτάνι χάρισε το χρυσό τρίποντο στη Ξάνθη στη Λεωφόρο

Οι «πράσινοι» σπατάλησαν και πάλι το πρώτο ημίχρονο και στο ξεκίνημα της επανάληψης (51’) βρέθηκαν με παίκτη λιγότερο με την αποβολή του Ζέκα. Στο «τριφύλλι» θεωρούν ότι έπρεπε να αποβληθεί νωρίτερα (30’) ο Μπαξεβανίδης.

H Ξάνθη απέδρασε με το «διπλό» από τη Λεωφόρο (0-1), συνεχίζοντας τα θετικά αποτελέσματα για τους ακρίτες και τα... αρνητικά για τους «πράσινους» στην έδρα τους! Ο Σολτάνι με πλασέ στο 67ο λεπτό χάρισε το τρίποντο στους φιλοξενούμενους, σ’ ένα ματς όπου οι γηπεδούχοι φωνάζουν για την αποβολή του Ζέκα (τη θεωρούν αυστηρή), σε συνδιασμό με την μη αποβολή του Μπαξεβανίδη στο πρώτο ημίχρονο!

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ήταν κακός και έδωσε την ευκαιρία στην Ξάνθη να πάρει τα ηνία του αγώνα. Έτσι στο 29’ ο Νιέτο έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Στιλ να βγαίνει γρήγορα και να αποκρούει.

Στην επανάληψη το παιχνίδι έγινε ροντέο μετά την αποβολή του Ζέκα μόλις στο 52’. Εκνευρισμός για τους «πράσινους», πίεση από τους φιλοξενούμενους μέχρι το γκολ του Σολτάνι (67’).

Στη συνέχεια ο Στραματσόνι το πάλεψε με όλους τους τρόπους. Άλλαξε σχήματα, άλλαξε πρόσωπα, αλλά ακόμη και όταν έφτασε κοντά στο γκολ βρέθηκε απέναντι σ” έναν εξαιρετικό Ζαρόπουλο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αντρέα Στραματσόνι): Στιλ, Νάνο, Μαρινάκης, Μολέδο, Ταυλαρίδης, Ζέκα, Λαγός (76’ Λουντ), Βιγιαφάνιες (64’ Πράνιτς), Καλτσάς (53’ Εσιέν), Κλωναρίδης, Πέτριτς

ΞΑΝΘΗ (Ρασβάν Λουτσέσκου): Ζαρόπουλος, Μπέρτος, Καρυπίδης, Λισγάρας, Μπαξεβανίδης, Λουσέρο, Φλίσκας (70’ Παπαστεργιανός), Ντιμιτρόφ (59’ Σκούρτης), Ορφανίδης, Νιέτο (80’ Βασιλακάκης), Σολτάνι