Άνετο πέρασμα του Παναθηναϊκού από το νησί των ιπποτών

Οι Ροδίτες βράβευσαν τον Δημήτρη Διαμαντίδη για την προσφορά του στο ελληνικό μπάσκετ. Κορυφαίος για τους «πράσινους» ο Φελντέιν με 20 πόντους, ενώ ο Ραντούλιτσα είχε 15. Ντεμπούτο για τον Χέινς με 2 πόντους.

O Παναθηναϊκός νίκησε με 77-64 τον Κολοσσό Ρόδου στο Βενετόκλειο, στο ντεμπούτο του Χέινς με τη φανέλα των «πράσινων». Πριν από την έναρξη του αγώνα οι γηπεδούχοι βράβευσαν τον Δημήτρη Διαμαντίδη, ο οποίος γνώρισε την αποθέωση.

Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό στο πρώτο δεκάλεπτο (21-20), αλλά στο δεύτερο οι «πράσινοι» ανέβασαν στροφές και έκλεισαν το ημίχρονο στο 34-44.

Στην επανάληψη ο ρυθμός των «πρασίνων» έπεσε κάπως, όμως οι Ροδίτες δεν μπόρεσαν να το εκμεταλλευτούν. Κατάφεραν να βάλουν μόλις 17 πόντους, όσους πέτυχε όμως και ο Παναθηναϊκός, με το δεκάλεπτο να βρίσκει την ομάδα του Τζόρτζεβιτς μπροστά με 10 πόντους (51-61).

Με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ο Κολοσσός ήξερε ότι πρέπει να πιέσει αρκετά ούτως ώστε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα. Ο Παναθηναϊκός όμως δεν είχε καμία όρεξη γι' αστεία, έπαιξε μεστό μπάσκετ και πήρε τελικά τη νίκη με σκορ 64-77.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20, 34-44, 51-61, 64-77
Κολοσσός (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 4 (1), Λίντεν 7 (1), Ρέλεφορντ 14 (1), Σαλούστρος 7 (1), ΜακΓκι 10 (7ριμπ), Μανωλόπουλος 5 (1), Ντέιβις 7 (2), Γεωργαλής 3 (1), Άχονεν 2, Λιούις 5 (1).
Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Γιάνκοβιτς 15, Φελντέιν 20 (3), Γκιστ 5 (6ριμπ), Καλάθης 6 (8ασ.), Παπαγιάννης 6, Χέινς 2, Πάβλοβιτς 1, Φώτσης 3 (1), Ραντούλιτσα 15, Διαμαντίδης 4.