Ο Παναθηναϊκός απέδρασε με τριάρα από τα Γιάννινα

Επική γκέλα του Στρούνα στο πρώτο γκολ του Βλαχοδήμου με τη φανέλα του «τριφυλλιού». Φωνές από τους «πράσινους» για τον διαιτητή Δελφάκη και τον πειθαρχικό έλεγχο. Ο Κλωναρίδης έδωσε και τις δύο ασίστ στα γκολ του Μπεργκ.

H αποβολή του Ζέκα, μόλις στο 40ο λεπτό (δύο κίτρινες κάρτες), δεν έκαμψε τον Παναθηναϊκό, ο οποίος νίκησε με 3-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα στο γήπεδο των «Ζωσιμάδων».

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «πράσινους» ήταν ο Μάρκους Μπεργκ ο οποίος πέτυχε δύο γκολ και φυσικά ο Παναγιώτης Βλαχοδήμος, ο οποίος άνοιξε το σκορ για το «τριφύλλι».

O Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στον βαρύ αγωνιστικό χώρο του γηπέδου των «Ζωσιμάδων» από τη συνεχόμενη βροχή και πίεσε τον ΠΑΣ, φτάνοντας στο γκολ μετά την επική γκέλα του Στρούνα και το σπριντάκι του Βλαχοδήμου (26′).

Στη συνέχεια το ματς άλλαξε μορφή, αφού ο Δελφάκης απέβαλε τον Ζέκα (40′) και έδωσε αριθμητική υπεροχή στον ΠΑΣ, που ήθελε αλλά δεν μπορούσε. Δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά στις καλύτερές του στιγμές ο Στιλ σταμάτησε τον Μανιά (55΄), ενώ 20 λεπτά αργότερα ο Φερφελής αστόχησε μόνος και ανενόχλητος μέσα από την περιοχή.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός χτύπησε στις αντεπιθέσεις με τον Κλωναρίδη, που έδωσε και τις δύο ασίστ στον Μπέργκ (82’, 90’) που επέστρεψε στα γκολ και στις καλές εμφανίσεις.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Ναδάλες, Μανιάς, Γαρουφαλιάς (64’ Φερφελής), Καρανίκας, Τζημόπουλος, Ακόστα, Μιχαήλ, Κοζορώνης (52’ Γιάκος), Ίλιτς, Στρούνα (69’ Ηλιάδης).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αντρέα Στραματσόνι): Στιλ, Τελάντερ, Κουτρουμπής, Πράνιτς (64’ Nάνο), Μέστο, Λουντ, Ζέκα, Αμπέιντ, Καλτσάς (59’ Kλωναρίδης), Βλαχοδήμος (59’ Λαγός), Μπεργκ.