«Τσίμπησε» τον πόντο ο Ηρακλής από γκέλα του Μπαρόχα (1-1)

Οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν με τον Πέκχαρτ, αλλά ο «γηραιός» ισοφάρισε με τον Ζιαμπάρη. Φωνάζουν και οι δύο ομάδες για τη διαιτησία του Σπάθα, με την Ένωση να ζητάει ένα πέναλτι και οι γηπεδούχοι μια αποβολή!

Από ένα σοβαρό λάθος του Μπαρόχα ο Ηρακλής απέσπασε τον βαθμό της ισοπαλίας από την ΑΕΚ (1-1), που προηγήθηκε με τον Πέκχαρτ!

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες πίστεψαν ότι ήταν σε... πισίνα, αφού η ισχυρή βροχόπτωση μετέτρεψε τον αγωνιστικό χώρο σε χώρο υδατοσφαίρισης.

Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο 74', μετά από κόρνερ του Μάνταλου, κεφαλιά του Άθρο και κεφαλιά του Πέκχαρτ (η μπάλα χτύπησε και στον Βέλλιο).

Πέντε λεπτά αργότερα ο Ηρακλής εκμεταλλεύτηκε αναταραχή στην άμυνα της ΑΕΚ, με τον Ζιαμπάρη να σουτάρει, τον Μπαρόχα να χάνει την μπάλα (πέρασε κάτω από το σώμα του) και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

Πάντως το παιχνίδι θα μπορούσε να είχε πάρει διαφορετική τροπή, εάν ο Σπάθας σφύρισε πέναλτι στο 11' σε μαρκάρισμα του Βέλλιου στον Άρθο, ενώ στο 49' ίσως να έπρεπε να αποβληθεί ο Βάργκας για σκληρό μαρκάρισμα στον Μοντέιρο.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Περνίς, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Ζιαμπάρης, Μπαρτολίνι, Καρασαλίδης, Κυριακίδης, Μπουλούτ (60' Περόνε), Μοντέιρο (80' Λουκίνας), Ρομάνο (60' Λεοζίνιο), Βέλλιος.

ΑΕΚ: Μπαρόχα, Μπακάκης, Ντιντάκ, Κολοβέτσιος, Άρθο, Σιμόες, Γιόχανσον, Μπαρμπόσα (65' Λαμπρόπουλος), Πέκχαρτ, Μάνταλος, Βάργκας (57' Τζιμπούρ).