Ο Ατρόμητος νίκησε με 1-0 τον Ηρακλή

Ο Λε Ταλέκ το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης που έφερε τους Περιστεριώτες στο +13 από την Καλλονή και τον Πανθρακικό. Άχρωμος ο Ηρακλής δεν μπόρεσε να απειλήσει και έχασε την ευκαιρία να μπει γερά στη μάχη της Ευρώπης.

O Ατρόμητος νίκησε με 1-0 τον Ηρακλή και απέκτησε απόσταση ασφαλείας (13 βαθμών) από τις ομάδες που είναι κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Χρυσός σκόρερ για τους Περιστεριώτες ήταν ο Λε Ταλέκ στο 25ο λεπτό με εξαιρετικό πλασέ, μετά από σέντρα του Ματέι.

Ο Ατρόμητος ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο. Ήλεγχε τον ρυθμό του αγώνα και γενικά ήταν ομάδα με αρχή και τέλος, έχοντας σωστή ανάπτυξη πότε από τα πλάγια και πότε από τον άξονα.

Αντίθετα ο Ηρακλής, είχε πολλά προβλήματα στη μεσαία γραμμή, με αποτέλεσμα ο Βέλλιος να είναι αποκομμένος στην επίθεση και οι Ρομάνο, Λεοζίνιο ουσιαστικά... άφαντοι. Κάτι προσπάθησε να κάνει ο Μοντέιρο, αλλά λίγα πράγματα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μπάρκας, Λαζαρίδης, Μπίτολο, Κεϊτά, Κιβρακίδης, Ούμπιδες, Μπρίτο, Φυτανίδης, Ματέι (69' Στόιτσεφ), Σουμπίνιο (81' Γροντής), Λε Ταλέκ (87' Παπαδόπουλος)

ΗΡΑΚΛΗΣ: Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Μπαρτολίνι (45' λ.τρ. Μπουλούτ), Ζιαμπάρης, Καρασαλίδης, Κυριακίδης, Μοντέιρο (66' Ζαμπάζης), Λεοζίνιο, Ρομάνο (76' Τσιλιανίδης), Βέλλιος.