Ελπίζει για Ευρώπη ο ΠΑΣ μετά το διπλό στη Μυτιλήνη

Με σκόρερ τους Τζημόπουλο και Μανιά ο ΠΑΣ έφυγε νικητής από την έδρα της Καλλονής και σκαρφάλωσε στην 6η θέση και έχει βλέψεις ακόμη και για πλέι οφ. Οι Μυτιληνιοί ήταν καλύτεροι στο β' ημίχρονο, αλλά δεν σκόραραν και έτσι παραμένουν στον πάτο της βαθμολογίας.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε ένα πολύ σημαντικό διπλό στη Μυτιλήνη με αντίπαλο την ουραγό Καλλονή (0-2), έπιασε τον Αστέρα Τρίπολης στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα και ελπίζει ακόμη και για ευρωπαϊκή έξοδο!

Έτσι, έλαβε τέλος ένα πολύ καλό σερί των γηπεδούχων, που παρέμεναν αήττητοι στο γήπεδο τους, εδώ και δύο μήνες, έχοντας δύο νίκες και μία ισοπαλία.

Το πρώτο 45λεπτο ήταν ένας μονόλογος για την ομάδα του ΠΑΣ Γιάννινα, που δημιούργησε σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίωρο, αλλά προηγήθηκε στο 43', όταν και μετά από εκτέλεση κόρνερ, η άμυνα της Καλλονής δεν κάτεφερε να απομακρύνει την μπάλα, με τον Τζημόπουλο με προβολή ν' ανοίγει το σκορ!

Στο β' ημίχρονο η Καλλονή πίεσε για την ισοφάριση, έχασε αρκετές ευκαιρίες, αλλά και πάλι ο ΠΑΣ ήταν αυτός που πέτυχε γκολ με δράστη τον Μανιά στο 90ο λεπτό.

Καλλονή (Νίκος Καραγεωργίου): Δαύκος, Τσαμπούρης, Μίκιτς, Αναστασιάδης, Γκόλιας, Καλτσάς, Μπλάζιτς, Γεωργίου, Μανούσος, Φαβάλι (77' Γουερέ), Μάρκοβιτς (66΄Κάρλσον).

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Σκόνδρας, Τζημόπουλος, Μπέριος, Στρούνα, Λίλα, Τσουκαλάς, Γιάκος (79' Ηλιάδης), Ναδάλες (76' Καρανίκας), Μανιάς, Ίλιτς (71' Κοζορώνης).