Καταιγίδα ο ΠΑΟΚ στο Αγρίνιο (0-3) σε γήπεδο πισίνα!

Ο «δικέφαλος του βορρά» επέστρεψε στις νίκες με μια επιβλητική εμφάνιση κόντρα στον Παναιτωλικό στην μετά Τούντορ εποχή. Δύο γκολ ο Αθανασιάδης και ένα Κοροβέσης σ' ένα γήπεδο – λίμνη από την καταρρακτώδη βροχή.

Ο Βλάνταν Ίβιτς άγγιξε με το μαγικό του ραβδάκι τον ΠΑΟΚ και ο «δικέφαλος του βορρά» παρουσιάστηκε μεταμορφωμένος στο Αγρίνιο στο θεωρητικά δύσκολο παιχνίδι με τον Πανατωλικό. Ούτε τα «καναρίνια», αλλά ούτε και η βροχή που μετέτρεψε τον αγωνιστικό χώρο σε πισίνα εμπόδισαν τον ΠΑΟΚ που επικράτησε με 3-0!

Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη μακριά από την Τούμπα μέσα στο 2016.

Ο ΠΑΟΚ ήταν... οδοστρωτήρας στα πρώτα είκοσι λεπτά της αναμέτρησης, χάνοντας τέσσερις απίστευτες ευκαιρίες για να σκοράρει. Το γκολ ήρθε στο 22', όταν Βίτορ και Αθανασιάδης έπαιξαν το «1-2» με τον Έλληνα επιθετικό να επιστρέφει στα γκολ.

Στο 39' ήρθε και το δεύτερο γκολ με ακριβώς τους ίδιους πρωταγωνιστές. Ο Βίτορ δημιούργησε και ο Αθανασιάδης εκτέλεσε, δίνοντας στον ΠΑΟΚ προβάδισμα δύο γκολ.

Στο 68' ο Παναιτωλικός άγγιξε το γκολ, μετά από κόντρες στα νερά, με τη μπάλα να φτάνει στον Μουνιόζ, ο οποίος μόνος απέναντι στον Βελλίδη, πλάσαρε στο δοκάρι και άουτ!

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο ΠΑΟΚ τριπλασίασε τα τέρματά του, με τον Μυστακίδη να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά στο δεύτερο δοκάρι και τον Κοροβέση με κεφαλιά να πετυχαίνει το 3-0.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κυριακίδης, Κέβιν (74' Βασιλείου), Μάκος, Κούσας, Μύγας, Φερέιρα (46' Χαντάκιας), Μουνιόζ, Μάρκος Πάουλο, Κλέσιο, Μαρκόφσκι, Ουάρντα (79' Ρουμπουλάκου)

ΠΑΟΚ: Βελλίδης, Λέοβατς, Τζαβέλλας, Βίτορ (84' Μαλεζάς), Κίτσιου, Χαρίσης, Κάτσε, Τζιόλης, Μυστακίδης (90' Δημητριάδης), Πέλκας (59' Κοροβέσης), Αθανασιάδης.