O Παναθηναϊκός νίκησε με 82-76 την Καβάλα

Οι «πράσινοι» δυσκολεύτηκαν, αλλά πέρασαν νικηφόρα από το κλειστό της Καλαμίτσας και παραμένουν πρώτοι και πλέον περιμένουν την αυριανή αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τον Άρη στο "Nick Gallis Hall", όπου θα κριθεί και η πρώτη θέση της κανονικής περιόδου.

Για δύο δεκάλεπτα η Καβάλα κυνήγησε το θαύμα της νίκης κόντρα στον Παναθηναϊκό στο κλειστό της Καλαμίτσας, αλλά στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου οι «πράσινοι» πήραν κεφάλι στο σκορ και έφτασαν στη νίκη με 82-76.

Έτσι η ομάδα του Στιβ Γιατζόγλου είναι με το... ενάμιση πόδι στην Α2. Ο αγώνας ξεκίνησε πολύ καλά και για τις δύο ομάδες και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε στο 18-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ξεφύγει μέχρι και με 5 πόντους (20-25, 24-29), όμως η «Ένωση» κάθε φορά κατάφερνε να κάνει το δικό της comeback. Ο Κοστόφ ήταν εξαιρετικός και το επιμέρους 22-19, έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με σκορ 40-37.

Στην επανάληψη, η Καβάλα συνέχισε να κρατά στα χέρια της το ρυθμό για περίπου 5 λεπτά, αλλά στη συνέχεια η ομάδα του Τζόρτζεβιτς έτρεξε ένα εντυπωσιακό σερί 12-0 και πήγε στους αποδυτήρια προηγούμενη με σκορ 52-57.

Στην τελευταία περίοδο, τα πράγματα έγιναν λίγο πιο απλά για το «τριφύλλι», το οποίο έφτασε στη νίκη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-18, 40-37, 52-57, 76-82.
Καβάλα (Γιατζόγλου): Λέιζερ 2, Ουίλιαμς 12, ΜακΚι 18 (4), Γέλιος 4, Κρομά 12 (1τρ, 8α), Σταμπουλής 4, Κοστόφ 16 (2τρ, 6ρ), Καλαϊτζίδης, Γιαννακίδης 3 (1), Λίβας 5 (1).
Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Φελντέιν 22 (4), Γκιστ 16 (6ρ), Καλάθης 4 (8α), Παπαγιάννης 6, Ουίλιαμς 13 (1), Χαραλαμπόπουλος, Μποχωρίδης, Φώτσης, Ραντούλιτσα 3, Διαμαντίδης 14 (2), Χάντερ 4.