Δείτε εδώ την ειδική έκδοση

Νίκη Παναθηναικού κόντρα στην ΑΕΚ

Το «τριφύλλι» ξέφυγε ακόμη και με 15 πόντους, αλλά στο 4ο δεκάλεπτο η Ένωση πέρασε μπροστά στο σκορ! Ωστόσο ο εξαιρετικός Αμερικανός ήταν ασταμάτητος και μ' ένα 8-0 στα τελευταία λεπτά έδωσε τη νίκη στους «πράσινους».

Το λαχείο που έπιασε ο Παναθηναϊκός, ο Αμερικανός Έλιοτ Ουίλιαμς συνεχίζει να... εξαργυρώνει, αφού και στην αναμέτρηση με την ΑΕΚ ήταν ο ηγέτης του «τριφυλλιού», με 21 πόντους, στην επικράτηση με 78-71.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 23-15. Με τον Ουίλιαμς να κάνει ο,τι θέλει εντός παρκέ, η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 15 πόντους (37-22, 17′), ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 41-32.

Η εικόνα της ΑΕΚ διαφοροποιήθηκε σε πολύ μεγάλο βαθμό στο δεύτερο μέρος. Οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς βρήκαν λύσεις κοντά στο καλάθι και έχοντας υπομονή κατάφεραν όχι μόνο να πλησιάσουν, αλλά και να ισοφαρίσουν το σκορ (53-53, 28′). Ο Δημήτρης Διαμαντίδης, με την βοήθεια του Γιώργου Παπαγιάννη έφεραν τον Παναθηναϊκό σε θέση ισχύος, για το 57-56, του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι παίκτες του Ζντοβτς έμειναν πιστοί στο πλάνο τους και αυτό τους έδωσε τη δυνατότητα να πάρουν για πρώτη φορά προβάδισμα με τον Μαλίκ Χέρστον (61-62, 33′).

Στα τελευταία λεπτά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε. Ραντούλιτσα και κυρίως ο Ουίλιαμς μ' ένα 8-0 οδήγησε την ομάδα του στο τελικό 78-71.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-15, 41-32, 57-56, 78-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σάσα Τζόρτζεβιτς): Χάινς, Χαραλαμπόπουλος 4, Γιάνκοβιτς 4, Φώτσης 4, Ραντούλιτσα 14, Φελντέιν 2, Διαμαντίδης 7, Γκιστ 2, Καλάθης 10, Παπαγιάννης 3, Ουίλιαμς 21, Χάντερ 4.

ΑΕΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Παπαντωνίου, Σάκοτα 4, Χέρστον 7, Μιλόσεβιτς 8, Γκριν 3, Μαυροκεφαλίδης 16, Κάρτερ 4, Μπράουν 5, Σαρικόπουλος 4, Κατσίβελης 5, Καλαμπόκης 9, Μαυροειδής 6.