Τρένο ο Ολυμπιακός, νίκησε 2-0 τον Ηρακλή

Ντουρμάζ και Ιντέγε τα δύο γκολ των «ερυθρολεύκων», με τον Ρομπέρτο να κατεβάζει τα ρολά όσες φορές οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μπουν στο ματς. Το παιχνίδια διακόπηκε δύο φορές για πανό που ανήρτησαν οπαδοί του «γηραιού».

Ο Ολυμπιακός μπορεί να είναι βαθμολογικά αδιάφορος, αλλά αγωνιστικά παραμένει με το γκάζι στο πόδι και έτσι δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει με 2-0 τον Ηρακλή στο Καυτανζόγλειο, σε εξ' αναβολής παιχνίδι της 25ης αγωνιστικής.

Ο πρωταθλητής Ελλάδας σημείωσε την 26η νίκη του σε 28 ματς κι... έσπασε τη δικό του ρεκόρ των 25, που άντεχε από τη σεζόν 2000-01.

Την ίδια περίοδο οι Πειραιώτες είχαν συγκεντρώσει 78 βαθμούς, επίδοση που αποτελεί παρελθόν από σήμερα, αφού έφτασαν ήδη τους 79, ενώ απομένουν ακόμη 2 ματς με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο (10/4) και την ΑΕΛ Καλλονής στο «Γ. Καραϊσκάκης» (17/4). Τα ρεκόρ αφορούν Πρωτάθλημα με 16ομάδες.

Συγχρόνως οι «ερυθρόλευκοι» αύξησαν τη διαφορά μαμούθ από τον 2ο στους 28 βαθμούς, που κατέχουν μέχρι στιγμής από κοινού η ΑΕΚ κι ο Παναθηναϊκός. Η προηγούμενη ήταν το +17 από τον ΠΑΟΚ τη σεζόν 2013-14 (86-69) σε διοργάνωση με 18 ομάδες και το +15 πάλι από τον ΠΑΟΚ τη σεζόν 2012-13 (77-62) σε διοργάνωση με 16 ομάδες.

Οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι δείχνουν να βρίσκονται σε απόλυτη ετοιμότητα, σε περίπτωση επανέναρξης του Κυπέλλου, φόρτσαραν μόνο στο πρώτο ημίχρονο, παίζοντας όσο χρειαζόταν για να σημειώσουν και τα δύο γκολ.

Στο 12' με τον Ντουρμάζ με φάουλ και στο 44' με τον Ιντέγε, μετά από γύρισμα του Φορτούνη.

Ηρακλής (Νίκος Παπαδόπουλος): Πέρνις, Μπουκουβάλας, Κυριακίδης, Ζιαμπάρης, Στάμου (78′ Καραγκούνης), Καρασαλίδης, Ιντζόγλου, Πασάς (62′ Περόνε), Μοντέιρο, Ρομάνο (80′ Λεοζίνιο), Βέλλιος.

Ολυμπιακός (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μποτία, Ντα Κόστα, Μαζουακού, Μιλιβόγιεβιτς, Ζντιέλαρ (58′ Κασάμι), Φουστέρ (71′ Ερνάνι), Φορτούνης, Ντουρμάζ (77′ Πάρντο), Ιντέγιε.