Δείτε εδώ την ειδική έκδοση

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-0 με τον Άρη με 85-79

Oι «πράσινοι» έφτασαν τη διαφορά ακόμη και στο +17, αλλά οι «κίτρινοι» το πάλεψαν μέχρι το τελευταίο λεπτό. Εκπληκτικός ο Νικ Καλάθης με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Παναθηναϊκός και Άρης κοντραρίστηκαν στο κλειστό του ΟΑΚΑ στον δεύτερο ημιτελικό της Basket League, με τους «πράσινους» να φτάνουν στη νίκη με 85-79.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά, με τους «πράσινους» να χτυπάνε στον αιφνιδιασμό και οι φιλοξενούμενοι στα σουτ από μακρινή απόσταση (19-19).

Στο επόμενο δεκάλεπτο ο ρυθμός ανέβηκε πολύ με τον Παναθηναϊκο να επιβάλει το ρυθμό του και να οδηγεί το σκορ στο 46-39, ύστερα μάλιστα από τρίποντο του Μαρκίζ Χέινς.

Η επέλαση του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο και έτσι οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη μεγάλωσαν το προβάδισμά τους (67-57).

Στην τελευταία περίοδο οι πράσινοι εκτόξευσαν τη διαφορά στους 17 (82-65) με τους Καλάθη, Παππά και Φελντέιν να είναι εντυπωσιακοί.

Ο Άρης μ' ένα επιμέρους 3-14, ψαλίδισε τη διαφορά στους 5 πόντους, αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 46-39, 67-57, 85-79.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 2, Φώτσης 2, Ραντούλιτσα 10 (8ρ), Καλάθης 21 (3τρ, 6ρ, 8α), Ουίλιαμς 18 (1), Χέινς 3 (1), Παππάς 12 (2), Φεντέιν 9 (1), Διαμαντίδης 4, Γκιστ 4, Χάντερ.

Άρης (Πρίφτης): Ουάιτ 10 (1τρ, 8ρ), Ουότερς 12 (2τρ, 7α), Κοέν 10 (2), Μούρτος 2, ΜακΝιλ 22 (3τρ, 10ρ), Ξανθόπουλος 7 (1), Πελεκάνος 9 (3), Τσούπκοβιτς 7 (1), Ζάρας, Σίμτσακ.