Ο Oλυμπιακός έκανε το 2-0 με την ΑΕΚ

Περίπατος των «ερυθρόλευκων» στην αναμέτρηση με την Ένωση (80-67) και έτσι την Τρίτη στο ΟΑΚΑ θα έχουν την ευκαιρία να «σκουπίσουν» τη σειρά και να προκριθούν στον τελικό! Το ματς σημαδεύτηκε από το έντονο φραστικό επεισόδιο μεταξύ του Γιούρι Ζντοβτς και του Ταϊρίν Γκρίν!

Με πρωταγωνιστή τον Ματ Λοτζέσκι (17 πόντους) ο Ολυμπιακός νίκησε με 80-67 στο 2ο ματς της σειράς των ημιτελικών με την ΑΕΚ και θέλει μία ακόμη νίκη για να σφραγίσει το εισιτήριο για τον τελικό.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκε με 7-14 στο σκορ στο 5' και έως και το 15' ήταν ανταγωνιστική απέναντι στον Ολυμπιακό, με το σκορ να είναι στο 28-27. Σε εκείνο το σημείο όμως, έγινε το επεισόδιο ανάμεσα στον Γιούρι Ζντοβτς και τον Ταϊρίν Γκριν στον πάγκο της "Ένωσης", με τους δύο άνδρες να φτάνουν μία... ανάσα από το να έρθουν στα χέρια. Το γεγονός επηρέασε τους φιλοξενούμενους, με τους Πειραιώτες να απαντούν με ένα επί μέρους σκορ 16-2, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 44-29.

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε να κυριαρχεί στο παρκέ, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +23 (55-32) με τον Παπανικολάου, με την ΑΕΚ να έχει παθητικό ρόλο στην αναμέτρηση.

Στην τελευταία περίοδο, η ΑΕΚ μείωσε σε 66-55 στο 35', προσπάθησε να μειώσει περισσότερο την διαφορά, αλλά ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμα του, βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους Πρίντεζη και Λοτζέσκι και έφτασε στην δεύτερη του νίκη στην ημιτελική σειρά, επικρατώντας της "Ένωσης" στο ΣΕΦ με 80-67.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 44-29, 61-45, 80-67

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 8, Μιλουτίνοφ, Αγραβάνης 13 (3), Μάντζαρης 2, Παπανικολάου 7 (1), Χάντερ 5, Παπαπέτρου, Στρόμπερι 2, Πρίντεζης 14 (1), Ουόρικ 2, Χάκετ 10 (2), Λοτζέσκι 17 (1).

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Σάκοτα 4, Μιλόσεβιτς 7, Μαυροκεφαλίδης 8, Κάρτερ 8 (2), Μπράουν 7, Παπαντωνίου 3 (1), Χέρστον 4, Γκριν 1, Κατσίβελης, Καλαμπόκης 9 (2), Μαυροειδής 16.