Ο Άρης νίκησε 74-69 την ΑΕΚ

Στο άδειο Αλεξάνδρειο η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε της Ένωσης και έσειλε τη σειρά των μικρών τελικών της Basket League σε τέταρτο ματς στην Αθήνα. Σίμτσακ και Μακ Νιλ «έτρεξαν» το σκορ για τους γηπεδούχους.

Πολύ σκληρός για... χάσει αποδείχθηκε ο Άρης στην αναμέτρηση με την ΑΕΚ στο άδειο Αλεξάνδρειο στον 3ο αγώνα της σειράς των μικρών τελικών. Η ομάδα του Ζντόβς για 28 λεπτά έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι, όμως οι γηπεδούχοι χάρη στην άμυνα ζώνης, αλλά και την τρομερή αστοχία των φιλοξενούμενων κατάφερε να ανατρέψει πλήρως την κατάσταση στο τέταρτο δεκάλεπτο και να πάρει σπουδαία νίκη με 74-69, κάνοντας το 2-1 στη σειρά των μικρών τελικών.

Σ' ένα αμφίρροπο πρώτο δεκάλεπτο η Ένωση βρήκε λύσεις στην επίθεση από τον Μιλόσεβιτς. Ο Βόσνιος με δικές του προσπάθειες έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού για πρώτη φορά (14-15, 9′). Ο Φλιώνης με 2 βολές έγραψε το 16-15, όμως ο Τζέι Κόβαν Μπράουν είπε την τελευταία... λέξη για το πρώτο δεκάλεπτο και με τρίποντο έκανε το σκορ 16-18.

Το ξεκίνημα της Ένωσης στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικό. Ο Μαλίκ Χέρστον ανέλαβε δράση και η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 11 πόντους (22-33, 16′). Ο Άρης αντέδρασε και μείωσε με τον Κοέν, όμως η ΑΕΚ διατήρησε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, τον έλεγχο, προηγούμενη με 30-36 των γηπεδούχων.

Με τους Μαλίκ Χέρστον και Κάρτερ να πυροβολούν η διαφορά έφτασε στους 14 για πρώτη φορά (40-54, 26′). Ο Άρης έδειξε πως έχει... σφυγμό και με τον Τζέρελ ΜακΝιλ να ηγείται της προσπάθειας κατέβασε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (45-54, 28′). Η άμυνα των γηπεδούχων ανέβασε την απόδοσή της, με τον ΜακΝιλ να σκοράρει και να μειώνει σε 49-54, στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Η ανατροπή ολοκληρώθηκε με τους Σίμτσακ και ΜακΝιλ και κάπως έτσι το προβάδισμα άλλαξε χέρια (62-59, 34′). Ο Κοέν έφερε στο +4 την ομάδα του (66-62), για να μειώσει άμεσα με καλάθι ο Κάρτερ (66-64, 37′). Η ΑΕΚ εξακολουθούσε να είναι πολύ άστοχη από την περιφέρεια και αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Άρης, που με τρίποντο του Ξανθόπουλου έστειλε τη διαφορά στους 7 (71-64, 39′). Μέχρι το τέλος του αγώνα και παρά τις προσπάθειες του Κάρτερ, δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, με τον Άρη να φτάνει στη νίκη με 74-69 και να μειώνει στη σειρά των μικρών τελικών.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-18, 30-36, 49-54, 74-69.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 6, Δήμας, Πελεκάνος 2, Τσούπκοβιτς 7, Φλιώνης 2, Δίπλαρος, Ζάρας 6, Κοέν 11, Μούρτος 3, Σίμτσακ 22 (10 ριμπ.), ΜακΝιλ 15(8 ριμπ., 8 ασίστ).

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Καμαριανός, Χέρστον 16, Μιλόσεβιτς 8(13 ριμπ), Κάρτερ 18, Μπράουν 14(7 λάθη), Σαρικόπουλος, Καλαμπόκης 5, Μωραϊτης, Μαυροειδής 2, Τσαλμπούρης, Έρικ 6.