Πρωταθλητής Ελλάδας ο Ολυμπιακός

Μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα που κρίθηκε στη 2η παράταση, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν δεύτερο break στο ΟΑΚΑ (81-82) και πάλι με τρίποντο του αρχηγού στο τελευταίο δευτερόλεπτο! Αποθέωση στο «αντίο» του Δημήτρη Διαμαντίδη. Αναλυτικά η «χρυσή βίβλος» των πρωταθλητών Ελλάδας…

Ο Ολυμπιακός έβαλε στην τροπαιοθήκή του το 12ο Πρωτάθλημα και το 2ο συνεχόμενο, επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 82-81 στον 4ο τελικό του Πρωταθλήματος της Basket League!

O Βασίλης Σπανούλης ήταν και πάλι ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής, αφού με τρίποντο έδωσε τη νίκη στους Πειραιώτες και τους κράτησε στο θρόνο τους.

Αρκετά νευρικές οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα. Ο Ολυμπιακός, όμως, βρήκε ρυθμό στο παιχνίδι του και με τους Παπανικολάου και Σπανούλη να ηγούνται της προσπάθειας, κατάφερε να… χτίσει διαφορά στο σκορ (2-13, 5′). Όμως οι «πράσινοι» έμειναν κοντά στο σκορ χάρη σε Γκιστ και Παππά για το 16-19 του πρώτου δεκαλέπτου.

Η άμυνα των «πράσινων» βρέθηκε σε υψηλά επίπεδα και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη είχαν υπομονή στο παιχνίδι τους και με τους Καλάθη, Παπαγιάννη και Φώτση πήραν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους (35-31).

Ο Ολυμπιακός μπήκε με σοβαρότητα στο παρκέ και βρήκε λύσεις από την περιφέρεια. Μάντζαρης και Σπανούλης δημιούργησαν μια διαφορά που έφτασε στους 11 πόντους (39-50, 26′). Ο Παναθηναϊκός επανήλθε στη διεκδίκηση του αγώνα, χάρη στο κρεσέντο του Νίκου Παππά (47-50, 28′). Ο Έλληνας γκαρντ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ισοφάρισε με δικές του προσπάθειες (50-50, 29′). Το δεκάλεπτο, όμως έκλεισε με κάρφωμα του Οθέλο Χάντερ για το 50-52 του Ολυμπιακού.

Ο Νίκος Παππάς συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με δικές του προσπάθειες ανέτρεψε τη διαφορά και ο Φελντέιν του έδωσε… χείρα βοηθείας (60-55, 34′). Ο Ολυμπιακός επανήλθε στη διεκδίκηση του αγώνα και ισοφάρισε με τον Παπανικολάου (60-60, 37′). Ο Γκιστ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά ένα τεράστιο σουτ του Αγραβάνη ανέτρεψε την κατάσταση (62-63, 38′). Ο Γκιστ ισοφάρισε με 1/2 βολές (63-63). Όλα κρίθηκαν στα τελευταία δεύτερα. Ο Διαμαντίδης έκανε βήματα 18,1» για το τέλος και ο Ολυμπιακός κρατούσε την τύχη στα χέρια του. Ο Σπανούλης δεν σκόραρε στο τελευταίο σουτ του αγώνα και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Οι δύο ομάδες ήταν πολύ νευρικές στην παράταση. Από το 2ο λεπτό της παράτασης και μετά, όμως, οι δύο ομάδες βρήκαν ρυθμό. Ο Διαμαντίδης με τρίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα του με 67-65, για να απαντήσει ο Σπανούλης (67-68, 43′). Ο Καλάθης έδωσε τη λύση στην ομάδα του, με τον Γκιστ να κόβει τον Σπανούλη (70-68, 44′). Ο Γκιστ έκανε επιθετικό φάουλ, με τον Σπανούλη να αστοχεί. Ο Παππάς με 1/2 βολές έκανε το σκορ 71-68, όμως τίποτα δεν τελείωσε. Διότι ο Βαγγέλης Μάντζαρης, 1,1» για το τέλος της παράτασης με μεγάλο σουτ έκανε το σκορ 71-71, στέλνοντας το παιχνίδι σε δεύτερη παράταση.

Ο Τζέιμς Γκιστ ανέλαβε δράση στην δεύτερη παράταση και ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα (77-73, 47′).
Ο Ολυμπιακός δεν έχασε την επαφή του με το σκορ και χάρη σε Χάκετ και Αγραβάνη μείωσε σε απόσταση… βολής (81-79, 49′). Στα τελευταία δευτερόλεπτα ανέλαβε δράση ο αρχηγός. Ο Βασίλης Σπανούλης πήρε την ευθύνη για το τελευταίο σουτ, «εκτέλεσε» για μία ακόμα φορά την άμυνα του Παναθηναϊκού και χάρισε τη νίκη -και μαζί τον τίτλο- στον Ολυμπιακό με 81-82.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 35-31, 50-52, 63-63 (κ.δ.), 71-71 (α’ παρ.), 81-82 (β’ παρ.)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Χέινς, Χαραλαμπόπουλος 4, Φώτσης 6, Ραντούλιτσα, Παππάς 16, Φελντέιν 5, Διαμαντίδης 15, Γκιστ 15, Καλάθης 12, Παπαγιάννης 7, Ουίλιαμς 1, Χάντερ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 14, Παπαπέτρου 3, Σπανούλης 25, Στρόμπερι, Μιλουτίνοφ 2, Αγραβάνης 8, Μάντζαρης 13, Ουόρικ, Χάκετ 4, Λοτζέσκι, Παπανικολάου 13, Αθηναίου