O Γκριεζμάν γλίτωσε τη Γαλλία από το... France-Exit!

Ο επιθετικός της Ατλέτικος Μαδρίτης με δύο τέρματα οδήγησε τους «τρικολόρ» στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος (Αγγλία ή Ισλανδία), ανατρέποντας το γκολ των Ιρλανδών με τον Μπρέιντι μόλις στο 2ο λεπτό!

H Γαλλία δικαίωσε τα προγνωστικά και προκρίθηκε στα προημιτελικά του «δικού» της Euro, επικρατώντας με 2-1 της Ιρλανδίας.

Το ματς ξεκίνησε «ονειρικά» για τους Ιρλανδούς, που μόλις στο 2' κέρδισαν πέναλτι σε «γκρέμισμα» του Λονγκ από τον Πογκμπά μέσα στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπρέιντι, ο οποίος ευστόχησε και «πάγωσε» το γήπεδο. Οι Γάλλοι αγχώθηκαν από νωρίς και προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως τα έβρισκαν σκούρα, καθώς οι κεφαλιές του Γκριεσμάν στο 9' και στο 19' δεν αποτέλεσαν πρόβλημα για τους παίκτες του Μάρτιν Ο'Νιλ.

Αντίθετα στο 21' η Ιρλανδία «άγγιξε» το 2-0, όταν ο Μέρφι στην κόντρα έπιασε ένα όμορφο σουτ, όμως ο Γιορίς απέκρουσε αποτελεσματικά.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ντιντιέ Ντεσάν «έριξε» στο ματς τον Κομάν αντί του Καντέ, αλλαγή που άλλαξε ολόκληρο το παιχνίδι καθώς έδωσε ταχύτητα και φαντασία στους «τρικολόρ».

H ισοφάριση ήρθε στο 57', όταν ο Σανιά έβγαλε ωραία σέντρα από δεξιά και ο Γκριεζμάν με δυνατή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι έφερε το ματς στα ίσα.

Οι Ιρλανδοί έδειχναν «σαστισμένοι» κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι ποδοσφαιριστές του Ντιντιέ Ντεσάν, αρχίζοντας να «σφυροκοπούν» την άμυνα των Βρετανών, φτάνοντας τελικά στην ολική ανατροπή στο 61', και πάλι με τον Γκριεζμάν, όταν ο Ζιρού έκανε μία κεφαλιά-Πάσα και ο άσος της Ατλέτικο από κοντά έκανε εύκολα το 2-1.

Όλα φάνηκε να τελειώνουν στο 66' όταν ο Γκριζμάν άφησε με παίκτη λιγότερο τους Ιρλανδούς καθώς, φλέρταρε με το χατ-τρικ και όντας στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής ανετράπη από τον Ντάφι που αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Στο τελευταίο 15λεπτο ο Ζινιάκ, που είχε πάρει τη θέση του Ζιρού άγγιξε το γκολ το σουτ που έκανε στο 77' βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.

Η Ιρλανδία προσπάθησε να κάνει ένα μικρό θαύμα (παίζοντας και με δέκα), αλλά το ωραίο σουτ του Γουόλτερς, έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από την αντίπαλη εστία (86'). Αυτή ήταν και η τελευταία καλή της στιγμή και στα λίγα λεπτά που απέμειναν δεν ανησύχησε άλλο τη Γαλλία.

Ιρλανδία (Μάρτιν Ο'Νιλ): Ράντολφ, Κόουλμαν, Κίο, Ντάφι, Γουόρντ, ΜακΚάρθι (71' Χούλαχαν), Χέντρικ, Μπρέιντι, ΜακΚλιν, Μέρφι (65' Ουόλτερς), Λονγκ
Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς, Εβρά, Ραμί, Κοσιελνί, Σανιά, Καντέ (46' Κομάν) (90'+3' Σισοκό), Ματουιντί, Πογκμπά, Παγιέ, Γκριεζμάν, Ζιρού (74' Ζινιάκ)