Οι Ισλανδοί έστειλαν για... ψάρεμα και Brexit (2-1) τους Άγγλους

Σε μια από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στην ιστορία του ποδοσφαίρου η «μικρούλα» Ισλανδία απέκλεισε απολύτως δίκαια τους Άγγλους που προηγήθηκαν με τον Ρούνεϊ, αλλά στη συνέχεια δέχτηκαν δύο γκολ!

Tι και εάν είναι στο γκρουπ του... θανάτου και οι ελπίδες διάκρισης είναι απειροελάχιστες; Τι και εάν βρέθηκε πίσω στο σκορ; Η Ισλανδία πέταξε εκτός προημιτελικών την Αγγλία, με σκορ 2-1!

Μόλις στο τρίτο λεπτό, η Αγγλία κέρδισε πέναλτι, όταν ο Χάλντορσον έριξε κάτω τον Στέρλινγκ, που ήταν σε θέση τετ α τετ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γουέιν Ρούνεϊ, ευστοχώντας για το 1-0 στο τέταρτο λεπτό. Κι εκεί που φαινόταν ότι τα «λιοντάρια» θα είχαν εύκολο βράδυ, ένα λεπτό αργότερα, έπαθαν το πρώτο σοκ, όταν ο Σίγκουρντσον μετά από αστεία αντίδραση της αγγλικής άμυνας, ισοφάρισε.

Τότε, οι Βρετανοί κυριεύτηκαν από άγχος. Έκαναν λάθος επιλογές στις πάσες και τα σουτ. Κι αφού ο ντέλε Άλι έστειλε τη μπάλα άουτ στο 15', τρία λεπτά αργότερα, ο Σίγκθορσον σούταρε μέσα από την περιοχή, ανατρέποντας το σκορ για τους «ψαράδες».

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Άγγλοι απλά... γύριζαν τη μπάλα στα ισλανδικά καρέ, χωρίς να απειλήσουν ούτε στο ελάχιστο όμως. Από την άλλη, οι τυπικά φιλοξενούμενοι, προσπαθούσαν να βρουν την ευκαιρία να πιάσουν... στον ύπνο τους αντιπάλους τους. Και παραλίγο να το καταφέρουν, όταν ο Σίγκουρντσον έκανε ένα ψαλίδι στο όριο της μικρής, με τον Χαρτ όμως, αυτή τη φορά να του λέει «όχι».

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, βρήκε θριαμβευτές τους Ισλανδούς, σε ένα από τα μεγαλύτερα σοκ των ευρωπαϊκών κυπέλλων.

Αγγλία: Χαρτ, Γουόκερ, Ρόουζ, Κέιχιλ, Σμόλινγκ, Στέρλινγκ (60' Βάρντι), Κέιν, Ρούνεϊ, Ρούνεϊ (86' Ράσφορντ), Στάριτζ, Ντάιερ (46' Γουίλσιρ), Άλι.

Ισλανδία: Χάλντορσον, Σίβαρσον, Σίγκουρντσον, Γκούντμουνσον, Μπιάναρσον, Σίγκθορσον (77' Μπιάναρσον), Σίγκουρντσον, Άρνασον, Μπούντβαρσον (87' Τραούστασον), Γκούναρσον, Σκίλασον.