Δείτε εδώ την ειδική έκδοση

Η Ξάνθη πέρασε με deja vu από τη Λεωφόρο

Tον περασμένο Φεβρουάριο η Ξάνθη πέτυχε την τελευταία της εκτός έδρας νίκη στη Λεωφόρο, η οποία ήταν η... τελευταία απώλεια για τον Παναθηναϊκό μέχρι το σημερινό ματς, όπου οι ακρίτες απέδρασαν ξανά με 2-1!

Με εξαιρετική αμυντική λειτουργία και με δύο απίθανα γκολ η Ξάνθη νίκησε με 2-1 τον Παναθηναϊκό και ξεκόλλησε από τη τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι «πράσινοι» έκαναν ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο και είναι ενδεκτικό ότι ο Μπεργκ δεν είχε ούτε μια τελική. Στην επανάληψη ανέβασαν ρυθμό, κυρίως λόγω της κινητικότητας του Βιγιαφάνιες αλλά και της εισόδου του Λέτο, αλλά ήταν φλύαροι!

Έτσι ακόμη και όταν ισοφάρισαν με τον Λέτο, δεν μπόρεσαν να κάνουν την ολική ανατροπή αλλά δέχτηκαν και δεύτερο γκολ.

Έτσι γνώρισαν την πρώτη ήττα στο φετινό Πρωτάθλημα και μάλιστα στην έδρα τους.

Στο 34' από πλάγια θέση, σχεδόν σαν κόρνερ, ο Ντε Λούκας εκτέλεσε απευθείας φάουλ, ο Στιλ έκανε κακή εκτίμηση της πορείας μπάλας και αυτή κατέληξε στα δίχτυα του Παναθηναϊκού για το 0-1!

Στο 62' ο Μπεργκ βρήκε ωραία τον Μέστο, αυτός έστρωσε στον Λέτο και ο Αργεντινός με ωραίο σουτ στη γωνία, μέσα από την περιοχή, ισοφάρισε σε 1-1.

Όμως στο 66' μετά από μονομαχία των Μολέδο-Γιουνές για την κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Βασιλακάκη, ο οποίος είδε τον Στιλ έξω από την εστία του και έπιασε ένα φοβερό βολέ εν κινήσει (μεταξύ περιοχής και κέντρου) και κρέμασε τον Άγγλο πορτιέρε για το 1-2!

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Στιλ, Σάμπα, Μολέδο, Μέστο, Χουλτ, Λεντέσμα (90′ Ρινάλντι), Ζέκα, Βιγιαφάνιες, Λουντ (69' Εμποκού), Γουακάσο (46' Λέτο), Μπεργκ

ΞΑΝΘΗ: Ζίφκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Γιουνές, Σολτάνι (67' Λάζιτς), Λουσέρο, Χατζητερζόγλου (54' Νιέτο), Βασιλακάκης (75' Κασαραλίδης), Φλίσκας, Λισγάρας, Καμαρά