«Λευκή ισοπαλία» για τον Παναθηναϊκό με τον Ηρακλή

Οι «πράσινοι» για ένα ακόμη ματς έδειξαν ότι αντιμετωπίζουν μεγάλα προβλήματα στα «τελειώματα» των φάσεων και έτσι παραχώρησαν ισοπαλία στον «γηραιό»!

Πριν από τρεις ημέρες ο Παναθηναϊκός... σπατάλησε δύο πολύτιμους πόντους στην Βέροια (1-1), αποκλειστικά λόγω της επιθετικής δυστοκίας της ομάδας. Απόψε στην Λεωφόρο, κόντρα στον Ηρακλή, για την πρώτη αγωνιστική του κυπέλλου, είχαμε το... ίδιο έργο σε επανάληψη, με τον Παναθηναϊκό να χάνει τα... άχαστα και το 0-0 να παραμένει μέχρι το φινάλε.

Στο 39' ο Παναθηναϊκός διαμαρτύρεται για πέναλτι, σε ανατροπή του Εμποκού από τον Κυριακίδη.

Παναθηναϊκός: Oδ. Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Κουτρουμπής, Ιβανόφ, Χουχούμης, Ρέις, Μίγγος (68' Λουντ), Βιγιαφάνιες, Εμποκού (74' Μπεργκ), Ιμπάρμπο , Ρινάλντι (63' Λέτο)

Ηρακλής: Περνίς, Σαραμαντάς, Ιντζόγλου, Πασάς (64' Μοντέιρο), Αγγελόπουλος (81' Μπλέτσας), Ρούσσος, Κυριακίδης, Λουκίνας, Βοσνακίδης, Κούρος, Λάμπρου (70' Ζιαμπάρης).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΒΕΡΟΙΑ 1-0

Στα... χασομέρια και κυριολεκτικά στην τελευταία φάση του αγώνα ο Αστέρας Τρίπολης κατάφερε να επικρατήσει με 1-0 της Βέροιας.

Οι δύο ομάδες μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο δεν είχαν σημειώσει κάποια καθαρή ευκαιρία για γκολ και το μόνο που άξιζε να καταγραφεί από το ματς έως το 95′ ήταν η κόκκινη κάρτα που αντίκρισαν στο 80′ οι Μπέρτος και Μπαλάφας που πιάστηκαν στα χέρια, ενώ στην ίδια φάση θα έπρεπε να αποβληθεί ο Καλτσάς καθώς χτύπησε εκτός φάσης τον Χαροντάκη.

Στην τελευταία... κατεβασιά του ματς, όμως, ο Ιωαννίδης έσπασε την μπάλα στον Κώτσιρα, αυτός γύρισε στον Τσουκαλά και ο μέσος του Αστέρα με σουτ από το ύψος του πέναλτι νίκησε τον Καντιμοίρη και έγραψε το 1-0.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠ. (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Ντοναρούμα, Ιγκόρ, Ευαγγέλου, Μπέρτος, Γιαννούλης, Δημούτσος (58′ Τσιλιανίδης), Χαμντανί, Καλτσάς (83′ Κώτσιρας), Φαρίνια (58′ Τσουκαλάς), Μάσα, Ιωαννίδης.

ΒΕΡΟΙΑ (Θωμάς Γράφας): Καντιμοίρης, Σισοκό (77′ λ.τρ. Καλί), Ασίγκμπα, Βασιλαντωνόπουλος, Ναβαλόφσκι, Μαραγκός, Άρτσε (67′ λ.τρ. Μπαλάφας), Χαροντάκης, Μελικιώτης, Σισίνιο, Βίτι (56′ λ.τρ. Μαλόν)

ΛΑΜΙΑ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 1-0

Νίκη από την άσπρη βούλα για την Λαμία κόντρα στην Αναγέννηση Καρδίτσας. Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ επικράτησε με 1-0 των Θεσσαλών.

Η Λαμία κέρδισε δύο πέναλτι στην αναμέτρηση με τον Μπλάζιτς να ευστοχεί στο ένα εξ αυτών στο 30′ και να δίνει την νίκη στην ομάδα που, που θα μπορούσε να έρθει πιο εύκολα εάν ο Κουτσόπουλος δεν έλεγε όχι στην δεύτερη εκτέλεση του Σέρβου στο 83′.

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Σπυρόπουλος, Πεταυράκης (66′ Παπαργυρίου), Αναστασιάδης, Βαλιός, Όμο, Μπλάζιτς, Τζόκιτς (71′ λ.τρ. Μπουλούλης), Βασιλόγιαννης, Τσούκαλος (46′ Ντουρμισάι), Βάντερσον.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γιάννης Μάγγος): Κουτσόπουλος, Τσόπελας, Δημόπουλος, Σμίλτος (79′ Ντιατά), Κισκαμπάνης, Καραγιάννης, Ντανκουά (46′ Φέτσης), Τσιλούλης (59′ Μάιγκα), Τζέκος, Μπιτέλης, Μπλέντι.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ - ΤΡΙΚΑΛΑ 0-5

Περίπατος για τα Τρίκαλα στην Ελευσίνα με το ευρύ 0-5. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Κουσκουνά στο 12', ενώ ο ίδιος παίκτης στο 23' διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο Τσούπρος με αυτογκόλ διαμόρφωσε το 3-0. Στην επανάληψη, ο Μπαϊκαρά στο 76' πέτυχε το τέταρτο τέρμα για τα Τρίκαλα, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με τον Γιαννιτσάνη στο 89'.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ: Στεργιώτης, Ζέλιος, Κωνσταντινίδης, Αρβανίτης, Τσούπρος (46' Ιορδανίδης), Κωστόπουλος (59' Στόγιος), Καμπούρης, Δημόπουλος, Σταματάκης, Ρόκας, Ταμπάκης (46' Γραικός).

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ: Παπαδόπουλος, Ριζογιάννης, Νιάρος, Σαρακατσάνος (30' Λεάντρο), Βέρτζος, Μουμίν, Χασομέρης, Σερζινο, Κουσκουνάς (73' Μπαϊκαρά), Στεφάνοβιτς, Μίνγκας (66' Γιαννιτσάνης).

ΣΠΑΡΤΗ - Α.Ο. ΧΑΝΙΑ 4-0

Επίδειξη δύναμης για την Σπάρτα με αντίπαλο τα Χανιά, φτάνοντας σχετικά εύκολα στο 4-0. Μόλις στο 2', οι γηπεδούχοι μπήκαν σε θέση οδηγού με τον Μπουντόπουλο. Στο 49' ο Αναστασάκος διπλασίασε τα γκολ της Σπάρτης, με τον Ηλιόπουλο να κάνει το 3-0 στο 67'. Είκοσι λεπτά μετά ο Ν.Αρσενίεβιτς έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

ΣΠΑΡΤΗ: Μελίσσας, Σιώπης, Γκαλίτσιος, Γιαννίτσης, Κατσίκης (59' Αναστασόπουλος), Μπανούσης, Αρσενίεβιτς Ν., Οικονομόπουλος, Αναστασάκος (63' Ηλιόπουλος), Μπουντόπουλος (70' Αρσενίεβιτς Φ.).

ΑΟ ΧΑΝΙΑ: Αθανασίου, Ζέρης, Θεολόγου, Ηρακλής, Νικολόπουλος, Γκεμίσης, Φουρλάνος, Μάνιας (63' Αποστολόπουλος), Σιάνης (50' Λύρας), Τσουκάνης (59' Δαμιανάκης), Σταματής.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ 0-2

Ο Κισσαμικός άλωσε τις Σέρρες, επικρατώντας με 2-0 του Πανσερραϊκού. Στο 30' ο Κόκε άνοιξε το σκορ, ενώ στο 75' ο Θέος διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Μέλκας, Τσουβαλτσίδης (66' Στέβιτς), Βοσκόπουλος, Καψάλης, Ιωαννίδης, Ρούτσης (37' Τσιμίκας), Σιάκκας, Χατζηδημητρίου, Κάκκο (46' Κανούλας), Τσούτσης, Μαφουτά.

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ: Λαζαρίδης, Παγώνης, Σταθάκης, Παντελάκης, Κουρέλλας, Σελινιωτάκης, Γκούμας, Τιάγκο Σίλβα (77' Μαρτίνεθ), Βλάχος (67' Θέος), Κίκε (77' Τσερκέζος), Μάντζης.

1ος όμιλος
ΠΑΟΚ - ΑΕΛ 2-0 (28΄ Μυστακίδης, 41' Περέιρα)
Πανελευσιακός – Τρίκαλα 0-5 (12', 23' Κουσκούνας, 45' Τσούπρος αυτογκόλ, 76' Μπαϊκαρά, 89' Γιαννιτσάνης)

Η βαθμολογία
1. Τρίκαλα ΑΟ 3 (5-0)
2. ΠΑΟΚ 3 (2-0)
3. ΑΕΛ 0 (0-2)
4. Πανελευσινιακός 0 (0-5)

2ος όμιλος
Ολυμπιακός - Πλατανιάς 3-0 (5', 66' Πάρντο, 68' Ελαμπντελαουί)
Σπάρτη - ΑΟ Χανιά 4-0 (4' Μπουντόπουλος, 49' Αναστασάκος, 67' Ηλιόπουλος, 87' Αρσενίεβιτς)

4ος όμιλος
ΠΑΣ Γιάννινα - Ξάνθη 1-0 (15' Μαμπουλού)
Καλλονή - Αγροτικός Αστέρας 1-2 (19' Φράγκος/54' Τεγούσης, 86' Γκέσιος)

1. ΠΑΣ Γιάννινα 3 (1-0)
2. Αγροτικός 3 (2-1)
3. Ξάνθη 0 (0-1)
4. ΑΕΛ Καλλονής 0 (1-2)

5ος Όμιλος
Αιγινιακός - Άρης 0-3 (19' Καπνίδης, 71'-83' Μιλούνοβιτς)
Αστέρας Τρίπολης - Βέροια 1-0 (90' Τσουκαλάς)

1. Άρης 3 (3-0)
2. Αστέρας Τρίπολης 3 (1-0)
3. Αιγινιακός 0 (0-3)
4. Βέροια 0 (0-1)

6ος Όμιλος
ΑΕΚ - Κέρκυρα 4-0 (7΄Γκάλο, 78' Χριστοδουλόπουλος, 80' Πέκχαρτ, 90' (αυτ) Ντιόγκο.)
Λαμία - Αναγέννηση Καρδίτσας 1-0 (30' Μπλάζιτς)

1. ΑΕΚ 3 (4-0)
2. Λαμία 3 (1-0)
3. Αναγέννηση Καρδίτσας 0 (0-1)
4. Κέρκυρα 0 (0-4)