O Παναθηναϊκός έχασε στην παράταση από την Εφές

Το «τριφύλλι» διεκδίκησε τη νίκη αλλά γνώρισε την ήττα από την ομάδα της Κωνσταντινούπολης με 91-83.

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε για πενήντα λεπτά αλλά το κακό τρίτο δεκάλεπτο και τα λάθη στα κρίσιμα σημεία, δεν του επέτρεψαν να φύγει νικητής από την Πόλη, με την Εφές να επικρατεί με 91-83 για την 5η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ αλλά από το 4' κι έπειτα, ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό, προηγήθηκε με 6-10 αλλά δεν μπόρεσε να διευρύνει το προβάδισμά του, με την Εφές να μειώνει σε 16-17 και τους «πράσινους» να προηγούνται στο τέλος του δεκαλέπτου με 16-20.

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός έδειξε σημάδια ανάκαμψης και «πυροβολώντας» από την γραμμή των τριών πόντων, στο 14' ανέβασε την διαφορά στο +10 (22-32). Η Εφές μείωσε εκ νέου σε 30-32 αλλά με καλάθια του Νίκου Παππά, οι «πράσινοι» στο ημίχρονο είχαν πάρει προβάδισμα με 35-42.

Το σκηνικό άλλαξε στο δεύτερο μέρος και η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς, εκμεταλλευόμενη τα λάθη του Παναθηναϊκού, με ένα σερί 11-0 κατάφερε να περάσει μπροστά με 46-42! Οι «πράσινοι» ισοφάρισαν στην συνέχεια σε 46-46 αλλά η αδυναμία τους στον τομέα των ριμπάουντ δεν τους επέτρεψε να πάρουν τα ηνία, με αποτέλεσμα στο 30' οι ομάδες να είναι ισόπαλες 53-53.

Ο Παναθηναϊκός στην τελευταία περίοδο άρχισε να ανεβάζει εκ νέου «στροφές» και αφού ο Νίκολς με τρίποντο έκανε το 59-60 στο 32', μετά από δύο λεπτά πήρε μικρό προβάδισμα με 61-65. Η Εφές απάντησε με νέο δικό της σερί για να προηγηθεί με 65-68 στο 37' αλλά ο Νίκολς με τρίποντο ισοφάρισε άμεσα σε 68-68 και το ματς, στο τελευταίο του δίλεπτο έγινε θρίλερ.

Ο Νίκος Παππάς παρέμενε σταθερά ο πιο απειλητικός παίκτης του Παναθηναϊκού στην επίθεση και στο 39' έκανε το 68-70, με την Εφές να ισοφαρίζει σε 70-70! Ο Νίκολς αστόχησε σε τρίποντο, ο Χάνεϊκατ το ίδιο και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Το θρίλερ συνεχίστηκε και στο επιπλέον πεντάλεπτο με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Η Εφές στο 43' προηγήθηκε με 77-75 με κάρφωμα του Ντάνστον, με τον Παναθηναϊκό να δυσκολεύεται να βάλει την μπάλα στο καλάθι. Ο Κέι Σι Ρίβερς όμως, με καλάθι στην εκπνοή έκανε το 77-77 και το ματς πήγε στην δεύτερη παράταση! Στο ξεκίνημα της 2ης παράτασης η Εφές μπήκε πιο «ζεστή» και με γρήγορους πόντους έκανε το 84-77. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με καλάθια του Γκιστ και μείωσε σε 86-81 στο 47' αλλά συνεχόμενα λάθη της ελληνικής ομάδας έφεραν την Εφές στο +5 (88-83) στα 13'' για το τέλος. Ένα τρίποντο του Ερτέλ έγραψε το τελικό 91-83, με τον Παναθηναϊκό να φεύγει ηττημένος από την Πόλη.

Δεκάλεπτα: 16-20, 35-42, 53-53, 70-70, 77-77, 91-83

Εφές (Περάσοβιτς): Ερτέλ 17 (2), Χάνεϊκατ 15 (1τρ,13ρ), Μπαμπλάι, Μπράουν 11 (11ρ), Οσμάν 5 (1), Κότον 9 (1), Γκρέιντζερ 7 (1), Όμιτς 2, Ερτέλ 17 (2τρ, 5ασ), Ντάνστον 12 (11ρ)

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 5, Νίκολς 11 (3), Ρίβερς 15 (3), Μποχωρίδης 3 (1), Φώτσης 3 (1), Παππάς 13 (2), Φελντέιν 4, Γκιστ 12 (11ρ), Μπουρούσης 7 (5ρ), Καλάθης 10 (12ασ, 6ρ, 3κλ).