Ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ και έκανε το πρώτο βήμα για την πρωτιά

Αποφασισμένος να πάρει πίσω τα σκήπτρα του πρωταθλητή εμφανίστηκε ο Ολυμπιακός, κερδίζοντας τον πρωταθλητή ΠΑΟΚ, στην πρώτη τους φετινή μάχη με 3-1 σετ, στο κλειστό του Ρέντη.

Σε μία αναμέτρηση με εναλλαγές συναισθημάτων, ανατροπές σκορ αλλά και διαμαρτυρίες, Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ έδειξαν πολύ σκληροί για να πεθάνουν, με τους γηπεδούχους να ήταν αυτοί που έριξαν στο "καναβάτσο" τον αντίπαλό τους και μάλιστα με ανατροπή.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και πήρε το σετ (0-1), βάζοντας «φωτιά» στην αναμέτρηση. Να σημειωθεί, πως αυτό το σετ, ήταν το πρώτο χαμένο για τον Ολυμπιακό στο φετινό πρωτάθλημα.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε με φόρα από το πρώτο σετ και προηγήθηκε τόσο με 6-10 και 10-14 στην αρχή, όσο και με 16-19 στη συνέχεια. Όλα έδειχναν πως ο ΠΑΟΚ θα πραγματοποιήσει το 0-2 στην αναμέτρηση, αλλά ο Ολυμπιακός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να βάλει τη νικητήρια υπογραφή του με το Φράγκο (32-30), σ' ένα ανεπανάληπτο σετ. Να σημειώσουμε πως ο «δικέφαλος» διαμαρτύρεται, στο σημείο που ο Ολυμπιακός έκανε το 31-30, θεωρώντας πως κατά το σερβίς ο Φράγκος πατάει τη γραμμή.

Με το σκορ στο 1-1, ακολούθησε το τρίτο σετ, όπου ακόμη μια φορά οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στη διακύμανση του σκορ. Αρχικά, το 12-12 ακολούθησε το 17-17 και το 19-19. Στη συνέχεια, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν χαρακτήρα και πήραν το σετ, με το τελικό 25-20, κάνοντας το 2-1 και φέρνοντας... τούμπα την αναμέτρηση.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, ο Ολυμπιακός νίκησε με 25-19, παίρνοντας μια σπουδαία νίκη.