Ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 71-59 τον Άρη στο Αλεξάνδρειο

Πρώτος σκόρερ για το «τριφύλλι» ήταν ο Σίνγκλετον με 16 πόντους, με τον Μπουρούση να είχε 12 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός «σκότωσε» από την γραμμή των τριών πόντων τον Αρη, επικρατώντας με 59-71 για την 7η αγωνιστική της BasketLeague, με τον εορτάζοντα Κρις Σίνγκλετον να τον οδηγεί σε ακόμη μία νίκη επί ελληνικού εδάφους.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι να βρουν τα πατήματά τους. Στο 4ο λεπτό ήταν ισόπαλες 6-6 αλλά ο Αρης με ένα μικρό σερί έκανε το 10-6 λίγο αργότερα. Ο Παναθηναϊκός όμως, δεν άργησε να αντιδράσει και στο 10' είχε περάσει μπροστά με 14-17.

Χρειάστηκε να περάσουν ακόμη τρία λεπτά στην δεύτερη περίοδο για να βρει ο Παναθηναϊκός το δεύτερο δίποντο στην αναμέτρηση, με τον Νίκολς να κάνει το 22-25 στο13', ενώ ο Αρης φαινόταν να δυσκολεύεται επιθετικά. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να προηγηθούν με 24-31 στο 16ο λεπτό, ενώ στο 18' είχαν ανεβάσει την διαφορά στο +10 (26-36), με τον Κάμινγκς να μειώνει σε 28-36 για τον Αρη, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός μπήκε με... φόρα στο παρκέ και στο 24ο λεπτό, είχε ανεβάσει την διαφορά στο +15 (32-47). Ο Αρης όμως, με τον Ουίλ Κάμινγκς να «πυροβολεί», έτρεξε ένα σερί επτά πόντων και μείωσε σε 39-47 στο 17', ενώ με τον Τζένκινς επίσης να δίνει λύσεις στους γηπεδούχους, η διαφορά στο 30' έπεσε στους έξι πόντους (45-51). Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός με «όπλο» την άμυνά του ανέκτησε ξανά τον έλεγχο και στο 35' προηγήθηκε με 52-62. Ο Αρης προσπάθησε αλλά δεν μπόρεσε να επιστρέψει και τελικά η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έφτασε στη νίκη με 59-71.

Δεκάλεπτα: 14-17, 28-36, 45-51, 59-71.

Αρης (Πρίφτης): Τσαϊρέλης 8, Τζένκινς 9 (2), Κάμινγκς 17 (3τρ, 8ρ), Μούρτος 2, Μπάκνερ 14, Ξανθόπουλος, Ζάρας 2, Σίμτσακ, Γιάνκοβιτς 2, Ντραγκίσεβιτς 5

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 16 (1τρ, 8ρ), Φώτσης 8 (2), Φελντέιν, Χαραλαμπόπουλος 2, Ν.Καλάθης 6 (2τρ, 9ασ, 5ρ), Νίκολς 4, Ρίβερς 13 (3), Μποχωρίδης, Παππάς 10 (2), Μπουρούσης 12 (13ρ)