O Παναθηναϊκός έκανε το come back, νίκησε 86-80 τη Νταρουσάφακα

Οι «πράσινοι» πανηγύρισαν την 5η νίκη στη φετινή Euroleague, ρίχνοντας στο καναβάτσο την αξιόμαχη τουρκική ομάδα. Εξαιρετική εμφάνιση Μπουρούση. Ντεμπούτο Γκάμπριελ, επιστροφή Τζέιμς.

Σε ματς θρίλερ εξελίχθηκε η αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τη Νταρουσάφακα, με τους «πράσινους» να φτάνουν στη νίκη με 86-80.

Ο Παναθηναϊκός έκανε ιδανικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση και πήρε από νωρίς το προβάδισμα. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 21-16.

Στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι, και στο 17' είχε ανεβάσει ξανά την διαφορά στο +10 (41-31), με την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ να βρίσκει όμως λύσεις με τον Κλάιμπερν. Αυτό όμως δεν την βοήθησε να μειώσει και ο Παναθηναϊκός στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με 46-34.

Το σκηνικό άλλαξε στην τρίτη περίοδο και η Νταρουσάφακα με ένα σερί επτά αναπάντητων πόντων, κατάφερε στο 23' να μειώσει σε 46-41 και μπήκε ξανά στο παιχνίδι. Στο 26' με τρίποντο του Ρίβερς οι «πράσινοι» έκαναν το 56-48 αλλά η τουρκική ομάδα με νέο σερί μείωσε και πάλι σε 58-56 στο 28', με το τρίτο δεκάλεπτο να βρίσκει τον Παναθηναϊκό στο +4 (64-60).

Στην τελευταία περίοδο η Νταρουσάφακα με καλάθι του Κλάιμπερν πέρασε μπροστά με 76-77. Ο Παναθηναϊκός όμως αντέδρασε άμεσα και με τους Καλάθη και Σίνγκλετον να σκοράρουν, στο 39' είχε πάρει ξανά το προβάδισμα με 80-77. Με καθοριστικό καλάθι του Γιάννη Μπουρούση, οι «πράσινοι» στα 11'' για το τέλος έκαναν το 82-78. Ο Ουαναμέικερ ευστόχησε για το 82-80, ο Μπουρούσης με 2/2 βολές έκανε 84-80, με το Νίκο Παππά να διαμορφώνει το τελικό 86-80, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στην πέμπτη νίκη του στην διοργάνωση.

Δεκάλεπτα: 21-16, 46-34, 64-60, 86-80

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 13 (1), Νίκολς 7 (1), Ρίβερς 13 (3), Τζέιμς 7 (3ασ), Φώτσης 3 (1), Παππάς 12 (2), Φελντέιν, Γκάμπριελ 2 (2ρ, 1ασ), Μπουρούσης 18 (5ρ), Καλάθης 11 (1τρ, 5ασ)

Νταρουσάφακα (Μπλατ): Ουίλμπεκιν 8 (1τρ, 7ας), Μπατούκ, Ερντέν 5, Ουαναμέικερ 19 (1), Κλάιμπερν 26 (9ρ), Αλντεμίρ 2, Σαβάς, Αντερσον 16 (3τρ, 7ρ), Σλότερ, Μπέρτανς 4.