Έφτασε τα 21 χρυσά ο Μάικλ Φελπς

Κυρίαρχος της κολύμβησης ο Αμερικανός αθλητής δεν άφησε κανένα περιθώριο για αμφισβήτηση. Χρυσά από Λεντέκι και Χόζου.

Ασταμάτητος ο Μάικλ Φέλπς συνεχίζει τη συλλογή χρυσών μεταλλίων, φτάνοντας τα 21! Ο Αμερικανός υπεραθλητής κυριάρχησε στην κούρσα των 200μ. πεταλούδας με 1.53.36 και απέδειξε την κυριαρχία του στο αγώνισμα, αφού έφτασε συνολικά τα τρία χρυσά από το 2004, χάνοντας μόνο αυτό στο Λονδίνο, όπου τερμάτισε δεύτερος.

«Ασημένιος» ήταν ο Γιαπωνέζος Μασάτο Σακάι με 1.53.40 και τρίτος ήταν ο Ούγγρος Τάμας Κεντερέσι με 1.53.62.

Λίγη ώρα μετά ο ακούραστος Φελπς τράβηξε...21, κατακτώντας το 21ο χρυσό στα 4Χ200μ. ελεύθερο ανδρών με την ομάδα των ΗΠΑ.

Αυτή ήταν η 17η φορά στην ιστορία (και τέταρτη συνεχόμενη) που Αμερικανοί κατακτούν το χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο στα 4Χ200μ. ελεύθερο ανδρών.

Οι Αμερικανοί ήταν το απόλυτο φαβορί και δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα να φτάσουν στη νίκη με 7:00.66, αφήνοντας δεύτερη με 7:03.13 τη Μεγάλη Βρετανία, που τους είχε κερδίσει πέρυσι στο Παγκόσμιο του Καζάν, και τρίτη με 7:03.50 την Ιαπωνία.

Μαζί με τον Φελπς κολύμπησαν ο Κόνορ Ντουάιερ, ο Τάουνλι Χάας και ο Ράιαν Λόχτε, στην πρώτη του εμφάνιση στους Αγώνες του Ρίο.

Το τρίτο χρυσό για Λεντέκι

Μετά τα 400 μέτρα ελεύθερο, η Κέισι Λεντέκι κατέκτησε το χρυσό και στα 200 μέτρα ελεύθερο κολύμβησης στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο. Η Αμερικανίδα σταρ κυριάρχησε στην κούρσα και τερμάτισε σε 1.53.73, φτάνοντας τα τρία χρυσά συνολικά σε Λονδίνο και Ρίο.

Δεύτερη ήταν η Σουηδέζα Σάρα Σέστρεμ, «χρυσή» Ολυμπιονίκης και παγκόσμια ρεκορντγούμαν στα 100 μέτρα πεταλούδα πριν μερικές μέρες, με 1.54.08, και τρίτη η Αυστραλέζα Εμμα ΜακΚίον με 1.54.92.

Κυρίαρχος η Χόζου

Το τρίτο της μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο κατέκτησε η Κατίνκα Χόζου, καθώς κέρδισε στα 200μ. μικτή ατομική με χρόνο 2:06.58 στον τελικό του αγωνίσματος.

Τρία χρυσά μετάλλια στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο έφτασε η Κατίνκα Χόζου, η οποία βγήκε πρώτη στα 200μ. μικτή ατομική με χρόνο 2:06.58 στον τελικό του αγωνίσματος.

Η «Iron Lady» θα διεκδικήσει ακόμη έναν τίτλο, στα 200μ. ύπτιο. Η Χόζου πιέστηκε αρκετά από τη Σιομπάν-Μαρί Ο΄Κόνορ και χρειάστηκε να πετύχει ρεκόρ Αγώνων με 2:06.58 για να φτάσει στη νίκη. Η Βρετανή ακολούθησε σε 2:06.88, ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε η Αμρικανίδα Μάγια Ντι Ράντο με 2:08.79. Τελευταία και «καταϊδρωμένη» τερμάτισε η κάτοχος του τίτλου από το Λονδίνο, η Κινέζα Σιγουέν Γε.