Δείτε εδώ την ειδική έκδοση

Aποκλεισμός για Τσάκωνα, περίπατος για Μπολτ

Ο Έλληνας Πρωταθλητής έκανε 20.63 και κατέλαβε την 23η θέση στα ημιτελικά των 200μ. Άνετη πρόκριση για τον Τζαμαϊκανό σπρίντερ που στοχεύει σ' ένα ακόμη χρυσό στους Ολυμπιακούς αγώνες του Ρίο.

Ο Λυκούργος Τσάκωνας το πάλεψε, αλλά δεν μπόρεσε να προκριθεί στον μεγάλο τελικό των 200 μ. Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε σε 20.63 στην τρίτη ημιτελική σειρά του αγωνίσματος, που του έδωσε την έβδομη θέση στη σειρά και την 23η σε 24 αθλητές.

«Ένιωθα καλά, αλλά σίγουρα τα πράγματα δεν έρχονται όπως τα θέλεις και στραβώνουν. Μπορούσα κάτι παραπάνω, όμως ο διάδρομος 1 που έτρεξα στον ημιτελικό ήταν δύσκολος. Αν έτρεχα σε άλλο διάδρομο ίσως να πήγαινα καλύτερα. Έτσι είναι όμως o αθλητισμός, πιο πολλές οι λύπες από τις χαρές.

Μετά την Μόσχα πάντως το αγώνισμα των 200μ. έχει ξεφύγει και το επίπεδο έχει ανέβει πολύ. Πιστεύω στις δυνατότητές μου και θα συνεχίσω. Ο Μπολτ πιστεύω ότι θα κατακτήσει και αυτό το χρυσό μετάλλιο στον τελικό», δήλωσε ο Τσάκωνας.

Στον τελικό προκρίθηκε ο Γιουσέιν Μπόλτ με τον κορυφαίο χρόνο (19.78) και είναι έτοιμος ν' ανέβει ξανά στο βάθρο.

Αντιθέτως εκτός έμεινε ο Τζάστιν Γκάτλιν, που χαλάρωσε στην τρίτη ημιτελική σειρά, τερμάτισε τρίτος σε 20.13 και έμεινε εκτός του τελικού, όπου ήταν εκ των φαβορί για την κατάκτηση κάποιου μετάλλου!