Με γκολ του Ανσαριφάρντ, Άρης – Ολυμπιακός 1-1 στο «Κλ. Βικελίδης»

Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Φιγκέιρας, αλλά και ο Ιρανός στο ντεμπούτο του με τη φανέλα των «ερυθρολεύκων» έφερε το ματς στα ίσα και έδωσε σαφέστατο προβάδισμα στην ομάδα του εν όψει της ρεβάνς στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Με γκολ του Ανσαριφάρντ,  Άρης – Ολυμπιακός 1-1 στο «Κλ. Βικελίδης»

Με τον Διούδη σε σπουδαία βραδιά, ο Άρης απέσπασε την ισοπαλία από τον Ολυμπιακό (1-1), αλλά το εκτός έδρας γκολ των «ερυθρολεύκων» τους έδωσε το προβάδισμα για τον επαναληπτικό στο Φάληρο.

Στην πρώτη τους φάση, οι κίτρινοι άνοιξαν το σκορ. Μετά από εξαιρετική αντεπίθεση των παικτών του Νίκου Αναστόπουλου, ο Φιγκέιρας υπό την πίεση του Μιλούνοβιτς πέτυχε το 1-0 στο 13ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός άγγιξε το γκολ της ισοφάρισης με φάουλ του Καρντόσο, αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.

Στο 52’ ο Άρης ζήτησε πέναλτι για ανατροπή του Ρέτσου στον Καπνίδη. Τα αριθμητικά δεδομένα άλλαξαν στο 70’ όταν ο Ρόβας αντίκρισε σωστά δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας τον Άρη με παίκτη λιγότερο. Οι αλλαγές του Μπέντο βοήθησαν πολύ και με μπροστάρη τον Μιλιβόγεβιτς, οι ερυθρόλευκοι βρήκαν δίχτυα με τον Ανσαριφάρντ στο 82ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός παρέμεινε στην επίθεση και μετά το 1-1 όμως ο Διούδης του στέρησε την ολική ανατροπή με μεγάλη απόκρουση στις καθυστερήσεις των… καθυστερήσεων σε φάουλ του Μιλιβόγεβιτς.

Άρης (Ν. Αναστόπουλος): Διούδης, Τζανακάκης, Τσουμάνης, Ιντζίδης, Ούγκο Σόουζα, Νέτο, Ρόβας, Μιλούνοβιτς (90+2' Καρβούνης), Καπνίδης, Ανάκογλου (76΄ Παυλίδης), Ντούνης (82’ Πίτου Γκαρσία)

Ολυμπιακός (Π. Μπέντο): Καπίνο, Μπουχαλάκης (68’ Ανδρούτσος), Καρντόσο, Ανσαριφάρντ, Ελιονούσι, Αλί Σισοκό, Καμπιάσο (75’ Μιλιβόγεβιτς), Νικολάου, Ρέστος, Μανθάτης (75’ Σεμπά), Φιγκέιρας