Δείτε εδώ την ειδική έκδοση

Από εξάρα σε εξάρα η ΑΕΚ, «βομβάρδισε» και τη Βέροια

Μετά το 6-0 κόντρα στον Λεβαδειακό στο Κύπελλο η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ πέτυχε ανάλογο αριθμό τερμάτων και στο παιχνίδι με τη «βασίλισσα του βορρά» και έδειξε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση.

Σε ρυθμούς πολυβόλου συνεχίζει η ΑΕΚ, αφού μετά τον Λεβαδειακό, νίκησε με το ίδιο σκόρ (6-0) και τη Βέροια. Μάλιστα τα πέντε τέρματα τα σημείωσε στο πρώτο ημίχρονο!

Ο χορός των γκολ άνοιξε στο 12’ με τον Χριστοδουλόπουλο να πιάνει ένα ξερό δεξί μονοκόματο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής κάνοντας το 1-0. Στο 15’ ήρθε το 2-0, με τον Λαμπρόπουλο να εκμεταλλεύεται τις κόντρες, μετά από σουτ του Αραούχο, η μπάλα του στρώθηκε και από τη μεγάλη περιοχή πλάσαρε εύστοχα.

Στο 25’ ήρθε το 3-0 με δράστη τον Μάνταλο, μετά από πάσα του Πέκχαρτ (έσκαψε τη μπάλα στο δεύτερο δοκάρι), ψιλοκρεμαστή κεφαλιά του αρχηγού της ΑΕΚ, στέλνοντας τη μπάλα στην απέναντι γωνία του Λόπεζ.

Στο 36’ έπειτα από κόρνερ του Μάνταλου από αριστερά, ο Τόμας στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Αυτογκολ και 4-0. Πέντε λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ήρθε και το 5-0. «Έσπασε» το τεχνητό οφ σάιντ η ΑΕΚ, με τον Γιόχανσον να ανοίξει αριστερά στον Μάνταλο σέντρα στην «καρδιά» της μεγάλης περιοχής αμέσως το σουτ του Βράνιες και 5-0.

Στο 89’ ο Πατίτο μπήκε από αριστερά έκανε την παράλληλη μπαλιά στο απέναντι δοκάρι εκεί ήταν ο Χριστοδουλόπουλος που με σουτ έκανε το 6-0.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Γκάλο, Βράνιες, Λαμπρόπουλος (54’ Κολοβέτσιος), Ντίντακ (54’ Βινίσιους), Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς, Χριστοδουλόπουλος, Μάνταλος, Αραούχο (68’ Πατίτο), Πέκχαρτ

ΒΕΡΟΙΑ: Λόπεζ, Βασιλαντωνόπουλος, Κάλι (46’ Ασίγκμπα), Μελίσσης, Αντονιάν (71’ Σισοκό), Τόμας, Μπαλάφας, Άρτσε (58’ Στόιτσεφ), Κάλβο, Σαρπόνγκ, Καπετάνος