Δείτε εδώ την ειδική έκδοση

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 4-0 τον Παναιτωλικό

Για 67 λεπτά η ομάδα του Αγρινίου είχε μπλοκάρει τους «πράσινους», αλλά στη συνέχεια ο Σουηδός ήταν εντυπωσιακός σκοράροντας τρεις φορές, ενώ ένα γκολ πέτυχε ο Λουντ. Το «τριφύλλι» πλησίασε στον έναν βαθμό τον ΠΑΟΚ.

Μ' έναν εντυπωσιακό Μάρκους Μπεργκ, που πέτυχε τρία γκολ και έφτασε τα 12 στο φετινό Πρωτάθλημα, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 4-0 τον Παναιτωλικό και παρέμεινε σε ανοδική τροχιά.

Οι "πράσινοι" για 65' λεπτά είχαν βραχυκυκλώσει από την καλά οργανωμένη άμυνα της ομάδας του Αγρινίου, αλλά εκεί μίλησε ο Σουηδός.

Στο 67’ ο Χουλτ γέμισε στο δεύτερο δοκάρι, ο Βιγιαφάνιες πήρε τη κεφαλιά και ο Μπεργκ σε κενή εστία έσπρωξε την μπάλα στα δίκτυα, για το 1-0. Στο 80’ ο Σουηδός σούταρε εκτός περιοχής (η μπάλα πήρε καμπύλη χτυπώντας στο πόδι του Κούσα) και έτσι πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 2-0.

Πλέον, η άμυνα του Παναιτωλικού είχε γίνει… σμπαράλια και στο 89’ ήταν η σειρά του Λουντ, μετά από κάθετη μπαλιά του Βιγιαφάνιες, να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 3-0, προτού έρθει, ποιος άλλος, ο Μάρκους Μπεργκ, να φτάσει σε χατ τρικ στο 92’, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0, που φέρνει τον Παναθηναϊκό στους 35 πόντους και την 4η θέση, πίσω από τους 36 του ΠΑΟΚ και τους 38 του Πανιωνίου.

Παναθηναϊκός (Oυζουνίδης): Βλαχοδήμος, Μολέδο, Κουτρουμπής, Κουλιμπαλί, Χουλτ, Ρέις (37’ Κουρμπέλης), Ζέκα, Εμποκού (78’ Λουντ), Βιγιαφάνιες, Κλωναρίδης (46’ Βλαχοδήμος), Μπεργκ

Παναιτωλικός (Χάβος): Κυριακίδης, Κούσας, Κλέσιο (73’ Μουνιός), Μάκος, Μαρκόφσκι, Πάουλο, Τσοκάνης, Ρότσα (79’ Παπαδόπουλος), Μύγας, Λόπες, Χαντάκιας (65’ Κουτρουμάνος).