Δείτε εδώ την ειδική έκδοση

Ο Ολυμπιακός πέρασε από τη Ρόδο

Λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου, ο Βασίλης Σπανούλης αποχώρησε για τα αποδυτήρια, καθώς ένιωσε τράβηγμα στον προσαγωγό. Αγωνία για την κατάσταση του αρχηγού.

Ο Κολοσσός ήταν ανταγωνιστικός, αλλά ο Ολυμπιακός δεν είναι διατεθειμένος να χαρίσει την... κορυφή στον Παναθηναϊκό. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 70-59 και έφτασαν το 16-1 στο φετινό Πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι κόντραραν στα ίσα τους Πειραιώτες στο πρώτο ημίχρονο (35-35), προηγήθηκαν και με +6 (41-35) στο 22'', αλλά σε εκείνο το σημείο οι Πειραιώτες αντέδρασαν. Απάντησαν με ένα επιβλητικό 14-0 σερί μέσα σε 4 λεπτά, έχοντας για μπροστάρηδες τους Πρίντεζη και Μπιρτς, "γράφοντας" το 41-49 στο 26'. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι φιλοξενούμενοι έκαναν εκείνοι κουμάντο στην εξέλιξη του ματς, φτάνοντας στην νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 35-35, 46-55, 59-70

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Ρέντικ 10 (3/10 δίπ.), Τσούκου 5, Ρέλεφορντ 7, Βασιλόπουλος 7, Χολ 13 (1), Λιάπης, Σαλούστρος 2, Άχονεν 8 (2), Παπαδάκης, Ουάτσον 4, Γεωργαλλής 3 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 11 (6 ριμπ.), Πρίντεζης 11, Παπανικολάου 13 (2), Μάντζαρης 4 (1), Σπανούλης 5, Γκριν 2, Παπαπέτρου 4, Ουότερς 2, Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοφ 6, Λοτζέσκι 10 (1).