Δείτε εδώ την ειδική έκδοση

Tην πάτησε η ΑΕΚ στο Καυτανζόγλειο κόντρα στο Ηρακλή (2-2)

Η Ένωση προηγήθηκε με τον Βάργκας, αλλά ο «γηραιός» έφερε το ματς τούμπα με τέρματα των Περόνε και Μοντέιρο. Ο Χριστοδουλόπουλος γλίτωσε την ομάδα του από την ήττα.

Ο Ηρακλής αποδείχθηκε σκληρό καρύδι για την ΑΕΚ και έτσι πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας με 2-2. Η Ένωση άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό έπειτα από κόντρα που έβγαλε ο Μάνταλος κι άψογη ενέργεια και τελείωμα του Βάργκας. Στο 39ο λεπτό ο Περόνε ξέφυγε από τον Βράνιες κι εκμεταλλεύτηκε την καλοζυγισμένη εκτέλεση του Λεοζίνιο στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Η ολική ανατροπή ήρθε στο 64’ όταν ο Μπάρκας έκανε λάθος επιτρέποντας στον Μοντέιρο να «γυρίσει» το ματς (2-1) για τον ψυχωμένο Ηρακλή.

Το τελικό 2-2 διαμορφώθηκε στο 76’ από τον Χριστοδουλόπουλο. Ο Ηρακλής τρόμαξε, η ΑΕΚ έμεινε στην επίθεση όμως η φόρα της κόπηκε απότομα έπειτα από την αποβολή του Μπακάκη με δεύτερη κίτρινη κάρτα για θέατρο στο 82’. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα να φτάσουν στη νίκη, όμως η ομάδα του Παντελίδη ήταν αυτή που έφτασε πιο κοντά σε τρίτο γκολ με τον Λεοζίνιο στις καθυστερήσεις (90+2’).

Ηρακλής (Σάββας Παντελίδης): Χουάντερσον, Δώνης (79’ Πασάς), Στάμου, Κούρος (86’ Γροντής), Αργυρόπουλος, Τζανετόπουλος, Ιντζόγλου, Σαραμαντάς, Μοντέιρο (85’ Αγγελόπουλος), Λεοζίνιο, Περόνε

ΑEK (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο (32’ Μπακάκης), Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον (70’ Αϊντάρεβιτς), Μάνταλος, Χριστοδουλόπουλος, Βάργκας (60’ Αραούχο), Πέκχαρτ