Δείτε εδώ την ειδική έκδοση

Ο Ατρόμητος παρέμεινε σε τροχιά play off, 2-1 τη Ξάνθη

Με σκόρερ τους Πλατέλλα και Τόνσο οι Περιστεριώτες πήραν το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο. Έχασε έδαφος η ακριτική ομάδα που ισοφάρισε προσωρινά με τον Γιουνές.

Η παρουσία του Σα Πίντο στην τεχνική ηγεσία του Ατρόμητου είναι ευεργετική για την ομάδα του Περιστερίου, αφού οι «κυανόλευκοι» πέτυχαν δεύτερη συνεχόμενη νίκη κόντρα στη Ξάνθη (2-1), μετά το διπλό στη Τρίπολη.

Τρία λεπτά πριν από το τέλος του α’ ημιχρόνου ο Ντάουντα έγινε κάτοχος της μπάλας από τα αριστερά και έστρωσε την μπάλα στον Πλατέλλα την κατάλληλη στιγμή και ο Έλληνας μεσοεπιθετικός πλάσαρε ωραία από το ύψος του πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά γωνία του Ζίβκοβιτς.

Η απάντηση της Ξάνθης ήρθε στο 55’, όταν ο Γιουνές μπήκε στην περιοχή και τσίμπησε την μπάλα και κέρδισε πέναλτι, στο οποίο ευστόχησε ο Τυνήσιος!

Ο Ατρόμητος πίεσε για να πάρει τη νίκη και τα κατάφερε στο 85ο λεπτό όταν ο Τόνσο σημείωσε ένα πολύ ωραίο γκολ, υποδεχόμενος την μπάλα μέσα στην περιοχή και λίγο πλάγια και με εξαιρετικό τελείωμα έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία, γέρνοντας την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Ατρόμητος (Ρικάρντο Σα Πίντο): Γκορμπούνοβ, Κιβρακίδης, Φυτανίδης, Ζησόπουλος, Κατράνης, Μπάγκα (64' Μανιάτης), Ούμπιδες, Τόνσο, Πλατέλλας (79' Λε Ταλέκ), Λημνιός, Ντάουντα (87' Κυριακίδης)

Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Ορφανίδης, Φλίσκας, Καρασαλίδης, Σιλά, Ντε Λούκας (76' Πιτσέλι), Λουσέρο, Λάζιτς, Βασιλακάκης (84' Λισγάρας), Καμαρά (60' Τριάδης), Γιουνές.