Δείτε εδώ την ειδική έκδοση

O ΠΑΣ επέστρεψε στις νίκες, 1-0 τη Κέρκυρα και ελπίζει για 5αδα

Το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κόντε στο 18ο λεπτό έδωσε τους τρεις βαθμούς στους Γιαννιώτες που πλησίασαν σε απόσταση βολής τη Ξάνθη και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ.

Κάτω από έντονη βροχόπτωση, σ’ έναν ούτως ή άλλως κακό αγωνιστικό χώρο στους «Ζωσιμάδες», ο ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε με 1-0 τη Κέρκυρα και πλησίασε στους 2 βαθμούς την 5η της βαθμολογίας Ξάνθη.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κόντε στο 18’, μετά από χέρι του Ντιμιτρόφσκι.

Όσες φάσεις δεν είδαμε σε 45λεπτά τις είδαμε «μαζεμένες» στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου. Ο ρυθμός στο παιχνίδι ήταν πολύ καλύτερος, αφού η Κέρκυρα ήταν αναγκασμένη να ρισκάρει, ενώ ο ΠΑΣ ήθελε να καθαρίσει τη νίκη. Το ματς ήταν σαφώς πιο ανοιχτό με τις δύο ομάδες να έχουν φάσεις αλλά χωρίς να τις αξιοποιούν.

Ο Γρηγορίου τα έπαιξε όλα για όλα στα τελευταία λεπτά κι έκανε την ομάδα του φουλ επιθετική. Ο ΠΑΣ δεν πιέστηκε ιδιαίτερα, διατήρησε την ηρεμία του στο παιχνίδι και «πάγωσε» τον ρυθμό. Έτσι, τα τελευταία λεπτά πέρασαν χωρίς καλές στιγμές και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν μετά το τελευταίο σφύριγμα του Αρετόπουλου.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης, Μιχαήλ, Ζάιρο (79' Κοροβέσης), Μπέριος, Καρανίκας, Ακόστα, Λίλα, Ναδάλες, Βιντάλ (74' Γιάκος), Κόντε, Κοζορώνης (90’ Σκόνδρας)

Κέρκυρα (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Ντιμιτρόφσκι, Ζορμπάς (83’ Ονίλο), Γκόμες, Σπίνουλας, Ανδρεόπουλος (74' Κόντος), Ιωάννου, Επστάιν, Ζαραδούκας (64’ Γεωργακόπουλος), Τουράμ, Νίκιτς