Δείτε εδώ την ειδική έκδοση

Βαθμολογική ανάσα για τη Λάρισα, 2-1 τον Λεβαδειακό

H AΕΛ έφτασε τους 20 βαθμούς, ενώ ο Λεβαδειακός έμεινε στους 14, όσους έχει και ο Ηρακλής. Οι Βοιωτοί ισοφάρισαν προσωρινά με αυτογκόλ του Αβραάμ, το γκολ του Αγκάνοβιτς, αλλά ο Ρέτσας έδωσε τη νίκη στους Θεσσαλούς.

Με γκολ των Αγκάνοβιτς και Ρέτσα η Λάρισα νίκησε τον Λεβαδειακό με 2-1 και αύξησε την απόσταση από τις ομάδες που είναι κάτω από την επικίνδυνη ζώνη. Η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ στο 22’ όταν ο Ρέντζας έκανε ωραία προσπάθεια από τα δεξιά, γύρισε τη μπάλα, ο Ρέγες την άφησε έξυπνα να περάσει κάτω από τα πόδια του και ο επερχόμενος Αγκάνοβιτς με εξαιρετικό πλασέ έγραψε το 1-0.

Στο 61ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν, όταν ο Καλτσάς σούταρε από τα όρια της περιοχής, ο Αβραάμ έβαλε το πόδι του, αλλάζοντας την πορεία της μπάλας και την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Το γκολ των Βοιωτών έβαλε… φωτιά στο ματς. Ένα λεπτό μετά την ισοφάριση, ο Ντέλετιτς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για αγκωνιά, ενώ ο διαιτητής Στυλιαράς απέβαλε στο 65’ τον Γιουσούφ για τον ίδιο λόγο. Έτσι στο 71’ η Λάρισα πέτυχε το γκολ που της έδωσε τη σπουδαία αυτή νίκη.

Ο Ναζλίδης έκανε ωραία προσπάθεια και στη συνέχεια… γλυκιά σέντρα, με τον Ρέντζα να πετάγεται και με εξαιρετική γυριστή κεφαλιά να γράφει το 2-1 για την ομάδα του.

ΑΕΛ (Σάκης Τσιώλης): Ξενόδοχοφ, Ρέντζας (88' Γιοβάνοβιτς), Φατιόν, Φάρκας, Αβραάμ, Μασαλέσα, Ντέλετιτς, Αγκάνοβιτς (77' Βαρέλα), Ρέγες (54' Γκουλουζάντε), Ναζλίδης, Ικάουνιεκς.

Λεβαδειακός (Γιάννης Χριστόπουλος): Ναμάσκο, Βούρος (77' Μιλιάζες), Μεντί, Ουόν (32' Τριποτσέρης), Νιασέ, Καλτσάς, Ζεζίνιο, Τόνι Σίλβα (87' Βασιλείου), Καραμπουέ, Γιουσούφ, Γιακουμάκης.